Silnik diesla nie chce odpalić? To mogą być tego przyczyny

Silnik diesla nie chce odpalić? To mogą być tego przyczyny

zima silnik diesla nie odpala

Podaj dalej

Mało co jest tak irytujące dla kierowców, gdy np. o poranku samochód odmawia posłuszeństwa. Z jednej strony chciałoby się już interweniować w kwestii naprawy, z drugiej wzywają obowiązki służbowe i trzeba szybko szukać alternatywnego transportu. Dlaczego jednak silnik diesla nie chce odpalić? Co może być tego przyczyną?

Nie utknij. Zadbaj o silnik diesla

silnik diesla zima

Należy pamiętać, że silnik wysokoprężny cechuje się wyższą sprawnością niż benzynowy. Tutaj jednak należy mieć na uwadze, że znacznie więcej powstałej w nich energii ze spalania paliwa jest zamieniana na energię mechaniczną niż na straty cieplne. To też dlatego w tej jednostce naturalne ciepło wytwarza się po przeszło 10 minutach.

Gdy silnik diesla nie chce odpalić w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na świece żarowe. To niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów, jeżeli chodzi o odpalenie pojazdy. Rozgrzewa on komorę spalania do temperatury około 600 st. C, a tam olej napędowy zapala się samoczynnie. Tutaj nie ma czynnika inicjującego, jakim jest iskra w silniku benzynowym. Ich zły stan może sprawić, że nigdzie nie odjedziemy.

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

W dieslu istotny jest również filtr paliwa. W ujemnych temperaturach dochodzi do wytrącania się parafiny, która skutecznie blokuje przepływ oleju napędowego. Tutaj niezwykle istotne jest, aby był on w dobrym stanie, a najlepiej, aby go wymienić przed zimą.

snieg diesel awaria

Oczywiście w tym wszystkim nie można zapominać o akumulatorze. Jego sprawność to podstawa, a trzeba pamiętać, że to element który się zużywa i po kilku latach ładowanie prostownikiem tylko podtrzymuje go przy życiu. Na dłuższą metę taka zabawa jest dość męcząca i zdecydowanie lepiej pomyśleć o zakupie nowego.

Prosta pomoc

zima smaochod opona

Czasami, zamiast holować samochód od razu na warsztat, warto udać się z nim do ciepłego garażu. Po kilku godzinach silnik diesla może odpalić już bez problemu – zwłaszcza jeżeli chodzi faktycznie o filtr paliwa. W ten sposób nie damy się naciągnąć na zbędne koszty. Ciepło sprawi, że niektóre elementy zaczną normalnie pracować.

Niestety mniej świadomy kierowca nie zawsze jest w stanie odkryć przyczynę usterki. Wtedy wizyta na warsztacie pozostaje nieunikniona. Warto jedna wcześniej zadbać o auto, zanim nadejdą mrozy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News