Sejm przegłosował nowy dodatek! Od 1 lipca każdy miesięcznie może otrzymywać po 300 złotych na konto

Sejm przegłosował nowy dodatek! Od 1 lipca każdy miesięcznie może otrzymywać po 300 złotych na konto

nowy dodatek sejm

Podaj dalej

Jedna z ważniejszych ustaw w ostatnim czasie została przegłosowana. Wnosi ona nowy dodatek w wysokości 300 złotych dla wszystkich Polaków, którzy są do niego uprawnieni. A tak naprawdę pieniądze może otrzymać każdy, kto tylko wykaże się odrobiną chęci. Wówczas w przyszłości jego wynagrodzenie może o wspomnianą kwotę miesiąc w miesiąc. To na pewno pieniądz obok którego wiele osób nie będzie chciało przejść obojętnie.

Nowy dodatek oficjalnie wszedł w życie

dodatek 300 szkoła
fot. freepik

Już od dłuższego czasu mówiło się o tym, że tzw. Sołtysowe wejdzie w życie jeszcze w tym roku. I tak też się stało – Sejm przegłosował ustawę i od 1 lipca tego roku będzie można już składać wnioski o pieniądze. Na sam koniec wprowadzono jeszcze trzy z siedmiu przygotowanych poprawek, po czym uznano, że ustawa jest w pełni gotowa do tego, aby mogła obowiązywać w takiej formie.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej nie zgodziła się m.in. na to, aby przyznawać jeszcze większy dodatek tym, którzy funkcję sołtysa pełnili ponad 12 lat. Nie zgodzono się także na to, aby świadczenie otrzymywały wyłączenie osoby, które pełniły funkcję sołtysa przed 1990 rokiem. Obecni seniorzy nie mogliby liczyć na to, że już teraz otrzymają pieniądze. 33 latków mających 8 lat stażu jako sołtys też zapewne obecnie nie ma wielu – o ile w ogóle są.

Kto otrzyma dodatek i jakie warunki należy spełnić? Należy pełnić funkcję sołtysa przez co najmniej dwie kadencje, ale nie krócej niż 8 lat. Dodatkowy warunek to oczywiście wiek, bowiem świadczenie wypłacane jest jako dodatek do emerytury. Co za tym idzie w przypadku kobiet jest to wiek 60 lat, a mężczyzn 65 lat. Zasady są zatem proste i czytelne dla wszystkich. Wystarczy tylko skutecznie ubiegać się o sołtysowanie i pełnić tę funkcję społecznie jak najlepiej przez odpowiednią ilość kadencji.

dodatek rzad pieniadze
fot. freepik

Świadczenie będzie waloryzowane

Kwota startowa, a więc 300 złotych nie będzie stała. Można spodziewać się tego, że z roku na rok będzie coraz większa, bowiem dodatek będzie poddawany corocznej waloryzacji. Z roku na rok zatem pieniędzy do miesięcznej emerytury będzie zatem więcej. To na pewno dobra zachęta do tego, aby pomyśleć, czy nie warto w kolejnej kadencji pomyśleć o tym, aby podjąć rękawice.

Na pewno sprawowanie takiej funkcji nie jest proste, a do tego należy pamiętać, że jest społeczne. Nie pobiera się żadnego wynagrodzenia i trzeba poświęcać swój prywatny czas na różnego rodzaju załatwianie spraw. Dlatego też wiele osób nie chciało decydować się na pełnienie takiej funkcji. Teraz na pewno się to zmieni, bowiem wiele osób zobaczy w tym szanse na to, że w przyszłości będzie mogło żyć się nieco lepiej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News