Samochody używane i nowe będą coraz droższe. To już rzeczywistość, a nie czarny scenariusz

Samochody używane i nowe będą coraz droższe. To już rzeczywistość, a nie czarny scenariusz

Handlarz samochody uzywane

Podaj dalej

Nie jest dobrze, jeżeli chodzi o samochody i ich ceny z jakim będziemy mieli do czynienia. I co chodzi zarówno o auta nowe, jak i używane. Jeżeli ktoś liczy na to, że z czasem ceny będą stawały się coraz bardziej korzystniejsze dla klientów, to jest w ogromnym błędzie. Wchodzimy w okres, gdzie wszystko staje się droższe i po prostu trzeba się z tym pogodzić.

Nie będzie stać nas na samochody

Nowe samochody jeżeli chodzi o produkcję są i będą już tylko coraz droższe. Wynika to z faktu norm i wszelkich zmian, jakie wprowadza nieustannie Unia Europejska. Zwłaszcza jeżeli chodzi o normy emisji spalin, które są znacząco podwyższane. Co za tym idzie producenci muszą szukać i inwestować pieniądze w nowe technologie.

Do tego dochodzi fakt, że wszystkie elementy z których składany jest pojazd, także drożeją. A przecież tylko zwykły samochód składa się z około… 12 tysięcy elementów, jakie są potrzebne do powstania pojazdu. Tylko cześć sam producent tworzy sam, ale jest to tak naprawdę kropla w morzu. Wystarczy, że kilkaset bądź kilka tysięcy elementów zdrożeje nawet o niewielką sumę. Wszystko to zostanie przerzucone na nikogo innego jak na właściciela samochodu, który go kupi.

– W 2025 roku hatchbacki segmentu B supermini, takie jak Renault Clio i Volkswagen Polo, najprawdopodobniej podwoją swoją cenę – takie słowa padły z ust Luca de Meo, dyrektor generalny koncernu Renault. To pokazuje, że producenci mają świadomość tego jak będzie wyglądała rzeczywistość za kilka lat. Czas żeby uzmysłowili sobie to klienci, którzy będą wydawali znacznie więcej pieniędzy na samochody.

Wzrosną ceny używanych samochodów

Już obecnie mierzymy się z sytuacją, w której samochody używane są droższe niż były to rok temu, czy dwa lata temu. A bardzo często mówimy o autach z takiego samego rocznika, kupionych po prostu w różnych odstępach czasu. Jeżeli nowe pojazdy będą drożeć – a wiemy, że będą – wpłynie to wzrost cen samochodów używanych, jeszcze bardziej znacząco.

Efekt może być taki, że za kilka lat samochody faktycznie staną się mało opłacalne dla wielu ludzi. Skoro za wiekowa, niepewną używkę, trzeba będzie zapłacić duże pieniądze, to mało kogo może być stać na takie ryzyko. Zwłaszcza w dobie, gdzie drożeją cześci samochodowe, paliwa i inne rzeczy związane z motoryzacją. Cóż, jaki kierowcy musimy być przygotowani na nową rzeczywitość.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News