Samochód z LPG dużym problemem dla Unii Europejskiej. Cena tego paliwa może zostać obłożona dużymi podatkami

Samochód z LPG dużym problemem dla Unii Europejskiej. Cena tego paliwa może zostać obłożona dużymi podatkami

LPG cena unia europejska

Podaj dalej

Nie samochody elektryczne zyskują na popularności, a auta napędzane przez LPG. I trudno się temu dziwić patrząc na różnice w kosztach podróżowania. Kierowcy szukają najtańszych rozwiązań, co w dzisiejszych czasach wydaje się w pełni zrozumiałem. Zrozumieć tego jednak nie bardzo chce Unia Europejska, która wygląda na to, że będzie musiała zająć się modą na autogaz.

Politycy zajmą się LPG?

Diesel, benzyna, LPG drożej
fot. freepik.com – Rawf8.com

Tania jazda to coś co na obecną chwilę najbardziej interesuje kierowców. Patrząc na cenę za diesel i benzynę, nic dziwnego, że spora liczba osób próbuje uciekać do LPG. A to jak zawsze zachwyca ceną i sprawia, że podróżowanie jest niezwykle tanie. Moda na autogaz rozkwita w całej Unii Europejskiej, w tym dość znacząco w Czechach.

W ubiegłym roku u naszych sąsiadów sprzedano około 4 tysiące nowych samochodów z instalacją gazową. Z kolei blisko 7 tysięcy samochodów zostało przerobionych, aby mogły tankować i jeździć na LPG. Łącznie zatem na czeskich drogach liczba aut jeżdżących na gaz zwiększyła się o ponad 10 tysięcy.

To ogromny wzrost patrząc na ostatnie lata i duży względem samochodów elektrycznych. A to już może się nie spodobać Unii Europejskiej, która widzi problem mody na LPG. Wiadomo, że to nie kierunek, który zarówno obiera cała wspólnota, jak i producenci. Co za tym idzie, tanie tankowanie może zostać ukrócone, aby zbytnio się nie spodobało kolejnym osobom.

lpg paliwo cena
fot. freepik

Cena tankowania pójdzie w górę

Żeby zniechęcić kolejnych kierowców do inwestowania w LPG musi zdrożeć paliwo. A żeby zdrożało, muszą zostać na nie nałożone nowe ‚eko’ podatki bądź musi powstać lub jak kto woli – zostać wywołany kryzys. Wtedy cena autogazu wzrośnie, a gdy różnica do oleju napędowego czy benzyny będzie mniejsza, wtedy zainteresowanie zmaleje.

To najprostszy i najbardziej przewidywalny scenariusz na najbliższe lata dla LPG. Trudno uwierzyć w to, że pozostanie on sam sobie, a wielkie rafinerie i spółki – często państwowe, pozwolą sobie na generowanie mniejszych zysków. Piękny sen kierowców trwający latami może zostać z czasem dość niespodziewanie zakończony.

lpg-paliwo-ceny-paliw-scaled
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News