Samochód w Polsce. Jest ich za dużo! Wiele osób będzie musiał się odzwyczaić od posiadania auta

Samochód w Polsce. Jest ich za dużo! Wiele osób będzie musiał się odzwyczaić od posiadania auta

samochod akcyza oplata

Podaj dalej

Samochód w Polsce to już nie jest luksus, a wręcz rzecz normalna jeżeli chodzi o posiadanie go. Nasz kraj stał się wręcz miejscem na mapie Europy, gdzie liczba pojazdów jest zdecydowanie największa w przeliczeniu na osobę. A to na pewno bardzo dziwne parząc na nasz status społeczny, możliwości finansowe i wiele innych czynników. Ogólnie jesteśmy postrzegani jako kraj biedn

Priorytet to samochód

Polacy to na pewno wyjątkowy kraj, jeżeli chodzi o wiele czynników. Jesteśmy niewątpliwie niezwykle wygodni i chcemy, aby samochód był czymś, co posiadamy. Z danyc wynika, że w naszym kraju jest już zarejestrowanych 26 milionów pojazdów. To bardzo dużo, ale trzeba mieć świadomość, że z reguły to auta bardzo stare sprowadzane z zagranicy. I na tym właśnie bazują Polacy – kupić tanio i jeździć, reszta się nie liczy.

Wiele osób dostrzega, że sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza. Widać to chociazby na osiedlach, gdzie nie ma miejsc na pozostawienie pojazdów. I kto tak myśli ma rację – w 2010 roku liczba samochodów była o blisko 9 milonów mniejsza. Widać to każde na drogach, gdzie natężenie jest ogromne, a dojazdy w dane miejsce znacznie dłuższe.

Pod względem liczby aut na osobę w Unii Europejskiej ze względu na ostatnie przyrosty najprawdopodobniej jesteśmy już liderem. Na tysiąc mieszkańców przypadało w Polsce na koniec 2020 roku aż 656 samochodów, czyli inaczej mówiąc 0,66 samochodu na mieszkańca. Po dwóch latach zbliżamy się do wskaźnika 0,70.

zakaz jazdy samochodem nocą przepisy unia europejska
fot. freepik

Rośniemy w siłę… korków i braku miejsc parkingowych

Jak pokazują dane Eurostatu najbardziej zmotoryzowany polski region to obszar aglomeracji warszawskiej z 0,75 samochodu na mieszkańca. Z kolei najwięcej samochodów na mieszkańca jest w powiecie wałbrzyskim. Na jednego przypada średnio aż 0,99 samochodu. Drugie miejsce zajmuje powiat sierpecki (0,9 samochodu na mieszkańca), a na trzecim bliski mu powiat płocki (0,89 samochodu na mieszkańca).

Tendencja będzie jednak się zmieniać, bo wygląda na to, że samochodów będzie ubywać. To z racji wysokich cen paliwa, wysokich cen za samochód – także używany i rosnących kosztów życia. Wracamy do sytuacji jaka miała miejsce lata temu, gdzie na auto było stać tylko daną klasę społeczną. Ci co zarabiają najmniej, będą musieli pogodzić się z komunikacją miejską.

spaliny silnik samochod
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News