S7 Zakopianka. Tunel pod górą Luboń Mały został przebity

S7 Zakopianka. Tunel pod górą Luboń Mały został przebity

Podaj dalej

Droga ekspresowa S7 Lubień – Rabka Zdrój, czyli fragment Zakopianki, jest na najlepszej drodze ku ukończeniu. Ponieważ prace trwają nieprzerwanie w tym trudnym okresie GDDiKA mogła pochwalić się, że doszło do przebicia drugiej nitki tunelu.

s7 zakopianka lubon

Choć do zakończenia prac wciąż daleko, to jednak prognozy są dobre. Z pewnością dwa tunele drążone pod górą Luboń Mały znacząco wpłyną na poprawę jazdy drogą S7. Każda nitka będzie prowadzić wednym kierunku i każda będzie miała 2060 m długości. Do wydrążenia jest około 1919,6 m tunelu prawego i około 1922,4 m tunelu lewego.

Dzisiejsza uroczystość z pewnością cieszy użytkowników dróg nie tylko w Małopolsce, ale również turystów, którzy odwiedzają Podhale i Tatry. Prace budowlane są prowadzone rzetelnie, skutecznie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Liczę, że wszyscy zaangażowani w tę inwestycję staną na wysokości zadania i już w 2021 r. kierowcy będą mogli skorzystać z tunelu pod górą Luboń Mały – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

S7 – szybsze i bardziej komfortowe

Prace związane z drążeniem tunelu rozpoczęły się trzy lata temu w Naprawie. Odbywały się one w systemie ciągłym, a więc cały dniami przez siedem dni w tygodniu. W związku z tym faktem istniało i wciąż istnieje ryzyko z występowaniem w górze naprężeń i odkształceń. Tu jednak odpowiednie osoby czuwają nad bezpieczeństwem. Na bieżąco wykonywana jest też obudowa wstępna, w tym spryskiwanie betonem ścian i przodków, by nie osypywał się materiał skalny.

Z kolei przy lewym portalu w Skomielnej Białej pojawiło się osuwisko, przez które  wstrzymano rozpoczęcie drążenia lewego tunelu od strony południowej. Konieczne było zabezpieczenie osuwiska i przeprojektowanie obiektów inżynieryjnych. W czerwcu 2019 roku zakończyło się palowanie zabezpieczające.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News