Rząd zatwierdził zmiany dla kierowców. Wchodzą zaskakujące zmiany o których się nie mówiło

Rząd zatwierdził zmiany dla kierowców. Wchodzą zaskakujące zmiany o których się nie mówiło

kierowca zawodowy kierowcow

Podaj dalej

W trakcie posiedzenia rządu został przyjęty projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Oznacza to nic innego, jak kolejny zmiany dla kierowców, których w ostatnim czasie nie brakuje i brakować nie będzie. Tym razem sprawa tyczy się osób zasiadających za kółkiem zawodowo, a więc tych prowadzących ciężarówki i ciągniki siodłowe.

Kolejne zmiany dla kierowców

W przypadku kierowców zawodowych chodzi głównie o umożliwienie im branie udziału w szkoleniach w formie e-learningu. Tak naprawdę nie jest to żadna nowość, a dostosowanie polskiego prawa do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Zmiany wejdą w życie szybko, bowiem 30 dni od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiany oznaczają, że kursy kwalifikacyjne i szkolenia teraz będą odbywały się za pomocą e-learningu. Podejść do niego będzie można jednak w momencie uzyskania zgody wojewody wydawanej na wniosek przedsiębiorcy. Ma to na celu ograniczenia możliwych nieprawidłowości, jakie mogą powstać na drodze do podejścia do kursu.

Z kolei, jeżeli chodzi o ośrodki szkoleń, nie wszystkie będą mogły proponować nowoczesne rozwiązania. Wedle założenia na kierowców będą czekały tylko te punkty, które długo są już na rynku i spełniają wszelkie wymagania dotyczące infrastruktury i kadry wykładowej. Dlaczego zdecydowano się na taki krok? Chodzi o rzetelność, jaką są w stanie zagwarantować takie ośrodki.

Pojawią się również inne rozwiązania

Założenia w nowelizacji przewidują podniesienie efektywności szkoleń dla kierowców. Założenia są również takie, aby wyeliminować fikcyjne stwierdzania obecności kierowców w dokumentacji szkoleniowej. Wszystkie osoby, które przystąpią do szkolenia będą musiały posiadać profil kierowcy zawodowego. Będzie on na bieżąco uzupełniany, jeżeli chodzi o rozpoczęte i przeprowadzone już wszelkie kursy i szkolenia.

Dobra zmiana będzie dotyczyły obcokrajowców. Jako, że nie mogą wejść w posiadanie prawo jazdy w naszym kraju, zostanie im wydany nowy dokument. Będzie to karta kwalifikacji kierowcy potwierdzająca uprawnienia do wykonywania pracy. Jest też czarna strona tego wszystkiego. Będzie możliwość cofnięcia świadectwa kwalifikacji zawodowej, w przypadku jeżeli wojewoda stwierdzi, że te zostało wydane niezgodne ze stanem faktycznym

.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News