Rząd szykuje się do wprowadzenia miesięcznego świadczenia w wysokości 300 złotych. Jak będzie można otrzymać należne pieniądze?

Rząd szykuje się do wprowadzenia miesięcznego świadczenia w wysokości 300 złotych. Jak będzie można otrzymać należne pieniądze?

polisa oc ubezpieczenie mandat kara zmiana przepisów

Podaj dalej

Dodatek w wysokości 300 złotych miesięczne to nie małe pieniądze, które mogą wpływać na konto. Dlatego też rząd bardzo starannie pracuje nad tym, aby przygotować jak najlepszy projekt, który zostanie później poddany pod głosowanie w Sejmie. Wszystkim zajmuje się ministerstwo rolnictwa, dla którego jest to teraz priorytetowy temat, aby wprowadzić zmiany jeszcze przed zakończeniem tej kadencji.

Duże pieniądze od rządu

oszczędności oszczędność inwestycje oszczędzanie pieniądze rower hulajnoga elektryczne paliwo
Pixabay

Projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa jest jednym z głównych celów do wprowadzenia przed wyborami. Mówi się o tym już od dłuższego czasu, ale w końcu wiadomo, że prace są na ostatniej prostej. Osoby, które były na tym stanowisku dwie kadencję i osiągnęły wiek emerytalny będą otrzymywały po 300 złotych za swoją ”służbę dla wsi”.

„Z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie przysługuje wynagrodzenie. Funkcja ta nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym, a czas sprawowania kadencji nie jest wliczany do okresu zatrudnienia. Tym samym wysiłek włożony przez sołtysów na rzecz społeczności wiejskiej nie jest w odpowiedni sposób wynagrodzony” – czytamy w projekcie.

Oznacza to, że funkcja choć dalej będzie tylko społeczna, to jednak w późniejszych latach będzie można otrzymać za nią pieniądze. Mowa o kwocie 300 złotych miesięcznie, która niewątpliwie wielu osobom może bardzo pomóc w codziennym życiu. Świadczenie będzie wypłacane przez KRUS na wniosek osoby uprawnionej. Kobieta będzie musiała mieć skończone 60 lat, a mężczyzna 65 lat. Zmiany prawne mają wejść w życie do końca czerwca tego roku.

ubezpieczenie oc obowiązkowe nowe rower rowerzysta rowerzyści pieszy piesi
Pixabay

Ukłon dla wsi

Choć sama intencja wydaje się bardzo słuszna, to jednak nieprzypadkowo dzieje się teraz – przed wyborami. To nic innego jak kolejna wdzięczność ze strony rządzących w kierunku największego elektoratu. Dla rządu nie będzie to duży wydatek względem wymogów, jakie trzeba spełniać, a wizerunkowo takim ruchem można sporo zyskać.

Wiele osób uważa, że to nic innego, jak kolejne rozdawnictwo ze strony państwa. Nie trudno się z tym nie zgodzić patrząc na formę i czas, kiedy ma wejść rozporządzenie. Mimo wszystko docenienie prac sołtysów niewątpliwie jest bardzo ważne, bo jest to praca społeczna, a na pewno wymagająca poświęcenia dużej ilości swojego czasu. Pytanie tylko, czy taka forma świadczenia będzie zadowalająca i nie doprowadzi do konfliktów w danej społeczności.

pieniadze doplaty freepik
Freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News