Rząd popełnił błąd podnosząc kwoty za mandat? Wystarczyło zrobić to prościej, a byłoby skuteczniej

Rząd popełnił błąd podnosząc kwoty za mandat? Wystarczyło zrobić to prościej, a byłoby skuteczniej

kontrola predkosc mandat

Podaj dalej

Za nami już pierwszy kwartał, kiedy kierowców obowiązuje wyższy mandat za wykroczenia na drodze. Pierwszy kwartał pokazał, że zmiana jaką wprowadził rząd tak naprawdę niewiele dała. I pokazują to statystyki, które mówią jasno, że liczba zdarzeń drogowych wciąż jest na wysokim poziomie. Momentami wyższymi niż wcześniej.

Mandat zastrzykiem pieniędzy dla budżetu

mandat policja taryfikator
fot. policja.pl

Osoby, które twierdziły, że wysoki mandat to tylko więcej pieniędzy do budżetu, mogą sobie dziś pogratulować. Zmiana nie wpłynęła w żadnym stopniu na zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Kto miał łamać przepisy dalej łamie, a z wysokości kar finansowych niewiele sobie robi. Ewidentnie widać, że nie o pieniądze tutaj chodzi.

Przynajmniej nie w znaczeniu tego, że mają one poprawić bezpieczeństwo. Bo jedyne co poprawiają to grubość konta na które wpływają. Nieoficjalnie mowa nawet o ponad trzykrotnie większych wpływach, a nawet czterokrotnie, niż wcześniej. Kto zatem miał na tym zyskać – zysukje, ale na pewno nie są to kierowcy i piesi na drogach.

Oczwyście – jest grupa kierowców która jeździ wolniej, prędkość na drogach statystyczna jest nieco mniejsza. Ale koniec końców mówimy tutaj o kierowcach, którzy i tak jeździli przepisowo, a teraz są jeszcze bardziej czujni. Kto był na bakier z przepisami dalej jest i wysoka kara jaką może zapłacić, ewidentnie nie robi na nim wrażenia.

kierowca mandat samochod
fot. freepik

Punkty karne – klucz do sukcesu

Jeżeli nie mandat, to punkty karne. Zdecydowanie to bardziej na tę stronę powinien pójść nacisk, jeżeli chodzi o zmianę nawyków w prowadzeniu pojazdów. Punkty karne jak na razie pozostały na tym samym poziomie, ale wiadomo od dawna, że zostaną podniesione 17 września tego roku. Wtedy grupa ”piratów drogowych” bardziej przekona się niewątpliwie, jak szybko można stracić prawo jazdy.

Dziś jednak można sobie zadać zasadnicze pytanie, czy nie o za małą liczbę oczek pójdą one w górę. Bo ewidentnie widać, że skoro nie pieniądze, to punkty karne mogą być batem na kierowców. Możliwość utraty jeszcze szybciej uprawnień zadziała zdecydowanie bardziej, niż kara chociażby ponad tysiąca złotych. Zwłaszcza przy dodatkowych wysokich konsekwencjach takich czynów, niekoniecznie finansowych.

policja kontrola mandat
fot. freepik

Oczywiście, na efekty trzeba poczekać

Skoro na razie nie widać efektów, trzeba poczekać na nie do końca roku. Bo najchętniej spojrzy się na kolejną zmianę, która będzie obowiązywać przez ostatnie miesiące. To właśnie wtedy kierowcy łamiący przepisy najbardziej odczują zmiany. Mandat będzie bardziej bolesny ze względu na większe konsekwencje. I to właśnie one najbardziej powinny uderzać w takie osoby.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News