Rekordowa cena za LPG już w Polsce. Poniżej tej ceny już nie będziemy tankowali na stacji paliw

Rekordowa cena za LPG już w Polsce. Poniżej tej ceny już nie będziemy tankowali na stacji paliw

lpg stacja paliw

Podaj dalej

Pisze się właśnie czarny scenariusz dla LPG, bowiem doszło do sytuacji, której nikt nie chciał. Cena autogazu osiągnęła właśnie rekordową cenę na stacjach paliw, jeżeli chodzi o ten rok. Zaledwie w ciągu kilku ostatnich dni paliwo to podrożało 8 groszy, a jego aktualna średnia cena wynosi obecnie 2,77 zł/l. A to nie koniec podwyżek, bo te będą w następnych dniach i tygodniach postępować. I wcale nie będą one niskie.

Cena za LPG ruszyła z kopyta

lpg instalacja gazowa

W ostatnim czasie cena z LPG stosunkowo się utrzymywała mimo, iż mówiło się, że podwyżki będą. W końcu jednak szala się przelała i nastąpiło to co nastąpić musiało. A jak już kwota za litr autogazu poszła w górę, to dość mocno. Na niektórych stacjach paliw dość szybko zanotowano skok o przeszło 10 groszy. Niewątpliwie zbliżamy się do momentu, w którym kwota około 3 złote nie będzie nikogo specjalnie dziwiła.

Statystycznie najtaniej za tankowanie tego paliwa płaci się na Podlasiu – 2,72 zł/l. Natomiast najdrożej jest w Małopolsce, gdzie średnia cena wynosi 2,80 zł/l. Sytuacja zmieniła się w ostatnich dniach dość dynamicznie i to na tyle, że nawet nie sprawdziły się prognozy analityków. Przypomnijmy, że szacowane podwyżki na ten tydzień miały być w okolicach dwóch groszy.

Doszliśmy do momentu, w którym zaczęliśmy odczuwać braki dostaw LPG w Polsce. A skoro podaż jest niska, a popyt duży naturalnie cena poszła i będzie szła w górę. Wrzesień pod tym względem może zaskoczyć kierowców posiadających instalację gazową w swoich samochodach. Warto zapamiętać ile dziś płacimy za to paliwo, a ile będziemy musieli na nie wydać, gdy będzie ostatni dzień miesiąca.

skoda octavia LPG

Ogromne braki LPG i sankcje

Kierowcy tankujący autogaz odczuwają to co dzieje się na świecie, a niestety nie dzieje się dobrze. Chodzi mianowicie o sankcje nałożone na Białoruś przez Unię Europejską, a także braki LPG w Rosji, gdzie produkcja jest mniejsza. Do tego dochodzi jeszcze awaria, jaka miała miejsce miesiąc temu w tym kraju, przez którą spadła produkcja, co odbija się na dostawach.

Sytuacja szybko się na pewno nie poprawi i nie należy spodziewać się, że nastąpi to w tym roku. Trzeba być przygotowanym na to, że przyjdzie nam płacić właśnie w okolicach 3 złote za lit. Mimo to wciąż jest to dla nas opłacalne, choć już niewątpliwie oszczędności nie są tak duże jakbyśmy tego chcieli.

diesel w gazie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News