Rachunek za prąd dobije Polaków na koniec roku. Wszyscy zapominają o limicie 2000 kWh jaki wprowadzono

Rachunek za prąd dobije Polaków na koniec roku. Wszyscy zapominają o limicie 2000 kWh jaki wprowadzono

klimat polityka klimatyczna

Podaj dalej

Jako, że połowa roku jest bardzo blisko, warto sprawdzić jak każdy zużywał prąd przez ten okres. Taka informacja może okazać się niezwykle pomocna w kontekście tego, jakiego można spodziewać się rachunku na koniec roku. Bo mało kto jeszcze pamięta, że można zużyć tylko 2000 kWh w ciągu roku. Kto zużyje więcej będzie sporo dopłacał do ostatniej faktury.

Jaki rachunek za prąd po przekroczeniu limitu?

wysoki rachunek za prad
fot. freepik

Zdecydowana większość gospodarstw domowych w Polsce może w 2023 roku zużyć tylko 2000 kWh. Taki jest limit rządu, który chroni przed większymi rachunkami. Tak naprawdę zatem sumując ostatnie miesiące powinniśmy się łącznie zbliżać do zużycia 1000 kWh. Większość osób jednak będzie przecierać oczy ze zdziwienia, bowiem zapewne jest już znacząco ponad kreską.

I trudno się temu dziwić, bowiem limit za prąd został ustawiony na bardzo niskim poziomie. Nieprzypadkowo mówi się, że to taki limit dla kawalera, który przebywa dużo poza domem. Zwykła rodzina mająca dziecko już będzie miała problemy z tym, aby zużyć 166 kWh w miesiącu, bowiem jest to praktycznie nierealne normalnie korzystając z wszystkiego w mieszkaniu.

Jeszcze gorzej mają osoby, które posiadają dom. Tam zużycie energii jak wiadomo jest znacznie większe i już kompletnie nie ma mowy o tym, aby nie przekroczyć limitu. No, chyba że w okresie pół roku to byłaby na to szansa. Wszystkie te osoby, które zużywają średnio ponad 166 kWh na miesiąc, muszą liczyć się z tym, że otrzymają duży albo bardzo duży rachunek.

prad zuzycie mieszkanie
fot, freepik

100 złotych za każde 100 kWh

Maksymalna cena prądu to około 70 złotych netto za każde 100 kWh. Nie można jednak zapomnieć, że do tej kwoty dochodzi jeszcze VAT, opłata mocowa i kogeneracyjna. W zaokrągleniu można sobie zapamiętać, że każde przekroczenie 100 kWh to na koniec roku dodatkowe 100 złotych do rachunku.

Mało kto o tym pamięta, że doszło do zmian w opłatach za prąd, bowiem o tym się już tak nie mówi i nie pisze. Zdziwienie będzie na koniec roku, kiedy rachunek za prąd wyniesie o kilkaset złotych więcej, a dla wielu osób nawet o kilka tysięcy więcej. Będą pytania – skąd?! Jak przecież zawsze płace na czas i regularnie.

W nadchodzącym okresie zużycie prądu będzie mniejsze. To z racji tego, że dzień jest dłuższy i mniej przebywamy w domu z racji lepszej pogody. Mimo wszystko oszczędności trzeba szukać jeszcze dalej. Warto rozsądnie korzystać z energii, aby ostatni rachunek nie przyszedł kosmiczny. Nikt nie mówi o siedzeniu przy świeczkach, ale rozsądne korzystanie z zasobów jest ważne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News