Punkty karne jednak nie będą obowiązywały dwa lata? Dziura prawna na drodze do zmian

Punkty karne jednak nie będą obowiązywały dwa lata? Dziura prawna na drodze do zmian

mandat punkty karne

Podaj dalej

Jak się okazuje punkty karne w nowym wydaniu nie wyglądają tak jak powinny. Przypomnijmy, że wedle projektu nowelizacji ustawy te mają obowiązywać przez okres dwóch lat. Obecnie wszystkie zdobyte kasują się po roku. Tyle tylko, że jak się okazuje nie tak łatwo jest wprowadzić zmiany jakie się chce. To kolejny powód przez który 1 grudnia jako termin wprowadzenia zmian wydaje się mało realny.

Problem jeżeli chodzi o punkty karne

punkty karne nowe

Błędy zauważył Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a chodzi o kwestię znikania punktów karnych po okresie dwóch lat. Tyle tylko, że ma to mieć miejsce nie od momentu otrzymania mandatu, lecz od momentu dokonania opłaty za niego. Ma to zachęcić kierowców do szybszego opłacania kar. Inaczej punkty karne będą cały czas wisiały na danym kierowcy.

Błąd w projekcie polega na tym, że nie wiadomo co w przypadku, gdy nałożony mandat się przedawni. Nie ma ani linijki zapisy w projekcie czy w ogóle i kiedy spowoduje to usunięcie punktów karnych z Centralnej Ewidencji Kierowców. Błędy w tej kwestii zauważyli także parlamentarzyści wszystkich partii opozycyjnych. Wygląda więc na to, że w takim formie ustawa nie będzie miała prawa wejść w życie.

Im bliżej wprowadzenia zmian, tym więcej kontrowersji ona budzi. Zapewne całkowite porzucenie projektu nie wchodzi w grę, ale może dojść w nim do ogromnych zmian. Może okazać się, że nie będzie on tak surowy dla kierowców jak początkowo planowano. Zwłaszcza, że apeluje coraz więcej środowisk o to. Chodzi o kwestie także finansowe, co w obecnym przypadku nie jest zbyt korzystne dla obywateli. Życie już samo w sobie znacząco zdrożało w ostatnich miesiącach.

wyzsze punkty karne

Kryzys nie sprzyja na wprowadzenie zmian

O ile zamysł wysokiego karania kierowców pod każdym względem wydaje się na pierwszy rzut oka słuszny, o tyle gdy rozłoży się to na czynniki pierwsze już to tak kolorowo nie wygląda. Błędy prawne, zbyt wygórowane kary, a do tego rosnąca inflacja. I to ona właśnie może okazać się wodą na płyn dla całego projektu.

Wprowadzenie zmian w tak ciężkim okresie dla wielu obywateli, nie będzie sprzyjało słupkom procentowym partii rządzącym. A przypomnijmy, że już ceny paliw mocno irytują kierowców, którzy w dużej mierze obarczają za to rząd. Słaby złoty, ogromna ilość podatków… Nie wygląda to najlepiej.

Prawo jazdy punkty karne

 

Przeczytaj również