Przerażające dane. Kierowcy raz po raz tracą prawo jazdy za nadmierną prędkość. Kiedy wreszcie zaostrzenie przepisów?!

Przerażające dane. Kierowcy raz po raz tracą prawo jazdy za nadmierną prędkość. Kiedy wreszcie zaostrzenie przepisów?!

Podaj dalej

Na polskich drogach z miesiąca na miesiąc pogarsza się sytuacja jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Świadczą o tym najlepiej dane Komendy Głównej Policji, a te w żadnym stopniu nie napawają optymizmem. Prawo jazdy od momentu rozpoczęcia pandemii w Polsce, a więc od marca od końca maja, straciło blisko 17 tysięcy kierowców.

Patrząc na poprzedni rok mówimy tutaj o wzroście aż o 40 proc. Najgorzej sytuacja wyglądała w województwie Łódzkim, Śląskim i Kujawsko-Pomorskim, to tutaj prawo jazdy straciło trzykrotnie więcej kierowców niż w roku 2019. Dokładną analizę przygotował w tej kwestii rankomat.pl, zbierając wszelkie dane.

kierowcy prawo jazdySzybka jazda, a ofiar mniej

Na szczęście szybka jazda kierowców nie przełożyła się na liczbę ofiar śmiertelnych. Policjanci w kraju odnotowali z przyczyny niedostosowania prędkości do warunków ruchu mniej: wypadków (- 28%), zabitych (- 24%), rannych (- 32%) i kolizji (- 26%) z winy kierujących.

Nie można jednak w tego typu przypadku wychodzić z założenia, że szybsza jazda samochodem to większe bezpieczeństwo. Nałożyło się na to bardzo wiele czynników w związku z epidemią, a zwłaszcza znacznie mniejszy ruch na drogach w tym okresie.

Zaostrzenie przepisów dla kierowców

Powyższe liczby powinny dać sporo do myślenia rządzącym w kwestii zmiany przepisów. Coraz większa część polskich kierowców bagatelizuje sobie przepisy ruchu drogowego, a nakładane mandaty karne nie są wspólmierne do popełnianych czynów.

Niewątpliwie najwyższy czas na to, aby w końcu pochylić się nad tym problemem.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News