Premier zapowiedział nowy program ''Mój Prąd''. Polacy otrzymają duże dofinansowanie liczone w tysiącach złotych

Premier zapowiedział nowy program ''Mój Prąd''. Polacy otrzymają duże dofinansowanie liczone w tysiącach złotych

premier dofinansowanie dodatek

Podaj dalej

Polacy już mogą powoli ruszać po nowe dofinansowanie. W życie wchodzi nowa edycja programu Mój Prąd i wygląda na to, że będzie ona rewolucyjna patrząc na nasz kraj. Składając wniosek o wsparcie będzie można liczyć nawet na 58 tysięcy złotych!  To ogromna kwota, która przyczyni się do ważnych zmian w naszym systemie ogrzewania, ale również i w środowisku, którym żyjemy.

Jak otrzymać dofinansowanie na Mój Prąd?

prad energia pieniadze
fot. freepik

Od kilku lat program Mój Prąd cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzięki niemu przechodzi do znaczącej przemiany, patrząc na systemy ogrzewania. Najlepszym przykładem jest moc zainstalowana energii w fotowoltaice, która osiem lat temu wynosiła około 100 MW. Obecnie jest to 11 GW, a więc ponad 100 razy więcej niż wówczas.

– Dzięki nowej edycji programu Mój Prąd, która właśnie rusza, będziemy mogli mówić o nowym boomie na pompy ciepła Będzie można otrzymać dofinansowanie nawet w wysokości 58 tysięcy złotych – powiedział premier. Najbiedniejsi otrzymają także pieniądze na termomodernizację swoich domów. – Dodatkowe środki rządowe to około 700 mln zł. To nie są jednorazowe spektakularne akcje, jest to praca organiczna – dodał.

Dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd rusza po raz piąty. Będzie rozszerzone o dopłaty do instalacji pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych służących podgrzaniu wody użytkowej. – Nabór wniosków powinien ruszyć w drugiej połowie kwietnia br. Nowa odsłona programu jest odzwierciedleniem utrzymującego się przez cały czas dużego zainteresowania własnym źródłem energii, panelami fotowoltaicznymi – oznajmił Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

dofinansowanie dodatek prad
fot. freepik

Jaka wysokość świadczenia na pompy ciepła w 2023 roku?

Wysokość dopłat do pomp ciepła w Moim Prądzie ma być taka, jak w podstawowym poziomie dofinansowania programu Czyste Powietrze 2023:

  • pomp ciepła powietrze-powietrze wyniosą do 4,4 tys. zł
  • pomp powietrze-woda bez podwyższonej efektywności – do 12,6 tys. zł
  • pomp powietrze-woda o podwyższonej efektywności – do 19,4 tys. zł
  • pomp gruntowych – do 28 tys. zł
  • kolektorów słonecznych – do 3,5 tys. zł

Jakie dopłaty do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 5.0 ?

W przypadku fotowoltaiki dofinansowanie wygląda inaczej. Tutaj wnioskodawcy mogą ubiegać się o:

  • same panele fotowoltaiczne – do 6 tys. zł
  • panele fotowoltaiczne plus komponenty – do 7 tys. zł
  • panele fotowoltaiczne plus magazyn energii – do 16 tys. zł
  • magazyn ciepła – do 5 tys. zł
  • system zarządzania energią – do 3 tys. zł

O czym warto wiedzieć?

Pieniądze na założenie czy to pompy ciepłą czy fotowoltaiki trzeba mieć na start. Dopiero bowiem po zakończonej inwestycji można ubiegać się o zwrot, który wynosi do 50 procent. Nabór rusza już 22 kwietnia i nie jest to przypadkowa data – Dzień Ziemi. Bo właśnie z taką myślą – o Ziemi – powstał ten program.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News