Prawo jazdy znów trzeba schować do portfela. Wakacje rządzą się swoim prawem, a mandat bardzo wysoki

Prawo jazdy znów trzeba schować do portfela. Wakacje rządzą się swoim prawem, a mandat bardzo wysoki

prawo jazdy policja

Podaj dalej

Już od wielu miesięcy kierowcy w Polsce nie muszą wozić ze sobą prawo jazdy. Pozwalają na przepisy pozwalające pozostawić fizyczny dokument w domu. Zupełnie jednak inaczej wygląda sytuacja, kiedy wybieramy się na wakacje. Wtedy uprawnienia lepiej schować do portfela i mieć je pod ręką. Można mieć bowiem sporo nieprzyjemności z powodu jego braku.

Prawo jazdy a wakacje

prawo jazdy nauka
fot. freepik

Kierowcy bardzo często zapominają, że prawo jazdy można nie posiadać, ale wyłącznie na terenie Polski. Kiedy wybieramy się na terytorium innego kraju uprawnienia trzeba mieć ze sobą. W innym przypadku zależnie od Państwa jakiego przebywamy, musimy liczyć się z odpowiednio wysokimi karami.

A trzeba pamiętać o tym, że policja innych krajów nie ma wglądu do systemu CEK. A to właśnie dzięki niemu nie trzeba mieć uprawnień przy sobie. Wystarczy dowód osobisty – nawet z aplikacji mObywatel, aby okazać się funkcjonariuszom. W innym kraju nikt nie będzie w stanie sprawdzić tego, czy faktycznie kiedyś mieliśmy egzamin i umiemy jeździć.

Podobnie wygląda sytuacja w drugą stronę, gdy ktoś przyjeżdża do naszego kraju. W ostatnim czasie zwłaszcza tyczy się to obywateli Ukrainy, którzy szukają w Polsce schronienia przed wojną. Prawo jazdy nie zajmuje dużo miejsca i zawsze znajdzie się dla niego miejsce w portfelu. Zdecydowanie lepiej je wozić, niż chować w szafie.

prawo jazdy word
fot. freepik

Wakacje za granicą

Nawet jeżeli na wakacje nie jedziemy własnym autem a samolotem, trzeba pamiętać o prawo jazdy. Są osoby, które zapomniały, że na miejscu planują wypożyczyć samochód, a dokument pozostał w domu. Wtedy plany wakacje mocno się zmieniają, bo zwiedzanie w takiej formie całkowicie odpada.

prawo jazdy cena
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News