Prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Lepiej wozić czy zostawić w domu przed kontrolą policji?

Prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Lepiej wozić czy zostawić w domu przed kontrolą policji?

mandat policja grzywna

Podaj dalej

Jedni kierowcy wożą ze sobą prawo jazdy i dowód rejestracyjny, inni nie. Zostawili je w domu, głęboko w szufladzie i nie ruszają. Uważają bowiem, że te dwa dokumenty są im niepotrzebnie w stanie fizycznym. I w sumie mają w pewnym stopniu rację, ale są jednak sytuację na drogach kiedy lepiej mieć je ze sobą. Inaczej może się to źle skończyć.

Prawo jazdy i dowód rejestracyny – wozić czy nie wozić?

mandat taryfikator policja
fot, policja.pl

W Polsce już od dłuższego czasu nie ma potrzeby, aby wozić ze sobą prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Wystarczy okazać się dowodem osobistym, a całą resztę funkcjonariusz znajdzie w systemie CEPiK. Nie wszyscy Polacy jednak się do tego przyzwyczaili i dalej wożą ze sobą oba dokumenty, zapychając nimi portfel. Warto jednak pozbyć się zbędnego balastu.

Do szuflady trzeba sięgnąć tylko i wyłącznie jeżeli wybieramy się w podróż poza granicę naszego kraju. Tamtejsze służby nie mają wglądu do polskiego systemu, a co za tym idzie nie są w stanie zweryfikować wielu rzeczy. Między innymi czy mamy prawo jazdy, czy samochód jest ubezpieczony etc.

Wtedy trzeba pamiętać o tym, aby mieć się czym okazać. Bo taryfy ulgowej nie będzie dla żadnego kierowcy. Zależnie od kraju konsekwencje są duże albo bardzo dużej. Nikogo nie ominie z tego tytułu mandat. Podróż zostanie zakończona, samochód odholowani na parking i rozpocznie się seria problemów, których nie da się już odkręcić.

mandat kierowca taryfikator
fot, policja.pl

Unia Europejska stworzy jedną bazę?

Nie brakuje sygnałów, że z czasem w Unii Europejskiej powstanie jedna duża baza na temat kierowców. Będzie to połączenie wszystkich, aby w każdym kraju można było sprawdzić podstawowe rzeczy na temat danego kierowcy i jego samochodu. To na pewno ułatwiłoby w znacznym stopniu prace policjantom – i nie tylko im.

Kierowcy z kolei mogliby naprawdę zapomnieć o prawo jazdy i dowodzie rejestracyjnym. Większość osób podróżuje właśnie po krajach wspólnoty, a co za tym idzie, nie musieliby zabierać zbędnych dokumentów ze sobą.

prawo jazdy nauka
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News