Prawo jazdy bezterminowe. Wymiana obowiązkowa dla wszystkich, ale czy na pewno?

Prawo jazdy bezterminowe. Wymiana obowiązkowa dla wszystkich, ale czy na pewno?

Podaj dalej

Wszyscy kierowcy, którzy posiadają bezterminowe prawo jazdy będą musieli je i tak wymienić na nowe. Co za tym idzie czeka nas wydatek, który należy poniekąd tak naprawdę uznać za zbędny. Zbędny lecz jednak nieunikniony?

prawo jazdy

Wszystkie osoby, które ubiegają się w ostatnim czasie o prawo jazdy dostają je na termin nie dłuższy niż 15 lat. Okres ten może być znacznie krótszy, ale to wszystko tak naprawdę zależy od naszego stanu zdrowie. Kilka lat wcześniej uprawnienia były wydawane jednak bezterminowo.

I tu dla tych osób powstał mały kłopot. Nie unikną one bowiem wymiany dokumentu na nowy, już z datą ważności. Rozpocząć wymianę mogą już… w 2028 roku i będą mieli na to pięć lat. Od 2034 nikt w Polsce nie będzie posiadał już bezterminowego prawa jazdy.

Prawo jazdy a badania

Koszt 100,50 zł (o ile wówczas będzie taki sam) pozostaje nieunikniony. Jednakże osoby mające bezterminowe uprawnienia nie będą musiały udawać się do lekarza na ponowne badania. Dzięki temu zaoszczędzą okrągłe 200 zł.  To nie ominie tych, którzy mają terminowy dokument.

Bez wątpienia taka zmiana przepisów jest korzystna dla poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zwłaszcza jeżeli chodzi o osoby starsze i schorowane. Niejednokrotnie widzimy, że za kierownicę wsiada osoba, która – lekko mówiąc – lepiej, żeby skorzystała z pomocy drugiej osoby.

Prawo jazdy nie będzie potrzebne. Po co je zatem wymieniać?

Już niebawem w Polsce ma zostać zniesiony obowiązek posiadania przy sobie dokumentu uprawniającego do jazdy. Co zatem z wszystkim powyższym, o czym pisaliśmy? Tutaj ustawodawca sam postawił się pod ścianą.

To, że dokument nie jest ważny nie oznacza wcale, że w przypadku osób posiadających bezterminowy dokument dana osoba traci uprawnienia. Co za tym idzie, w trakcie kontroli policji wcale nie będziemy musieli okazywać prawo jazdy, zatem… czy jest ono nam potrzebne w formie fizycznej?

Podobna sytuacja ma miejsce z dowodem rejestracyjnym. Tym którym skończyło się miejsce na pieczącztki w teorii powinny udać się wyrobić nowy dowód rejestracyjny. Coraz większa osób już tego nie robi od momentu kiedy nie trzeba okazywać go policji w trakcie kontroli.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News