Powstanie taryfa ulgowa na ubezpieczenie samochodu? Kierowcy będą mogli sporo zaoszczędzić

Powstanie taryfa ulgowa na ubezpieczenie samochodu? Kierowcy będą mogli sporo zaoszczędzić

Powstanie taryfa ulgowa na ubezpieczenie samochodu? Kierowcy będą mogli sporo zaoszczędzić

Podaj dalej

Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego kierowcy, który chce jeździć swoim pojazdem. W ostatnim czasie ceny polis mocno rozpieszczały kierowców i taniały wbrew prawu ekonomii. Ten piękny sen dobiegł jednak ku końcowi i od pewnego czasu kierowcy zaczynają płacić więcej. Co jednak z tymi, którzy zapomnieli przedłużyć swoje ubezpieczenie?

Droższe ubezpieczenie samochodu, lecz tańsza kara?

kierowco kara ubezpieczenie oc
fot. freepik

Ostatnio dość głośno zrobiło się o karach dla kierowców, którzy nie opłacili polisy ubezpieczeniowej na czas. To za sprawą słów rzecznika Ministra Finansów, który zasugerował, aby kary dla zapominalskich były niższe. Dziś wyglądają one następująco: 1200 złotych za przerwę w ochronie ubezpieczeniowej auta osobowego trwającej do 3 dni. 3010 złotych za przerwę trwającą od 4 do 14 dni i 6020 zł za przerwę powyżej dwóch tygodni.

Rzecznik zwrócił uwagę, że zdarzą się pewne losowe historie w życiu ludzi jak np. nieplanowana wizyta w szpitalu. Z tego tytułu w jego ocenie nie powinno się karać kierowcy kwotą ponad 3 czy 6 tysięcy złotych. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odniósł się do tych słów i dał jasno do zrozumienia, że prawdziwych zapominalskich jest garstka na tle tych, którzy nie płacą.

Nie ma zatem powodu ku temu, aby zmieniać coś co funkcjonuje dobrze. Tym bardziej, że UFG i tak idzie bardzo często na rękę tym, dla których nałożone kary są wysokie. Z reguły je odracza w czasie bądź rozkłada na dogodne raty. Nie ma jednak mowy o tym, aby ktoś nie zapłacił należnej kary. Trzeba pamiętać, że to w teorii pieniądze nas wszystkich w przypadku zdarzenia drogowego z kierowcą, który ubezpieczenie samochodu pozostawił gdzieś daleko z tyłu głowy.

ubezpieczenie samochodu cena
fot. freepik

Złagodzenie kar niezasadne? Nie zawsze

Oczywiście w przypadku sytuacji losowych, jak np. dłuższa wizyta w szpitalu, warto poinformować o tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli tak jak w tym przypadku ktoś długo leżał w szpitalu, ma to udokumentowane, jest zawsze szansa na anulowanie kary. Trzeba mieć na to tylko odpowiednie dowody, aby móc wyjść z takim wnioskiem.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News