Powstanie strefa czystego transportu w miastach. Będzie jednak brana pod uwagę zamożność społeczeństwa

Powstanie strefa czystego transportu w miastach. Będzie jednak brana pod uwagę zamożność społeczeństwa

strefa czystego transportu

Podaj dalej

Strefa czystego transportu w polskich miastach będzie obowiązywała. Jak słusznie zauważono jednak na Europejskim Kongresie Gospodarczym, przespaliśmy jako kraj moment w którym powinniśmy ją wprowadzić. U nas jest to temat wciąż dyskutowany, a w innych krajach idą koleje zmiany. Tam nie ma mowy już o niskiej emisji spalin, a o zerowej! To pokazuje, jak daleko jesteśmy w tyle.

Będzie strefa czystego transportu

Na przełomie poprzedniego i obecnego roku dość często pojawiał się ten temat w mediach. Wszystko za sprawą przygotowywanego projektu, który ostatecznie wylądował w koszu. Mówi się, że jednym z głównych powodów miała być kwestia odpowiedzialności tego, kto się pod nią podpisze. Rząd chciał zrzucić temat na samorządy, a te powiedziały, że nic nie zrobią jeżeli to nie rząd wprowadzi obowiązek.

Powodem oczywiście jest liczny elektorat, którego nikt specjalnie nie chciał wkurzać. Ani włodarze miast na których ten głosował w poprzednich wyborach, a zwłaszcza partia rządząca, która i tak nie ma łatwo. I tak dla dobra wyłącznie siebie pomysł porzucono, a mieszkańcy dużych aglomeracji pozostali z problemem.

Jak stwierdzono na Europejskim Kongresie Gospodarczym – od problemu i odpowiedzialności nie uciekniemy. Prędzej czy później tego typu strefa czystego transportu będzie musiała obowiązywać. Zwłaszcza, że Polska jest krajem w którym najwięcej porusza się po drogach starych samochodów. Cztery na dziesięć aut to te, których wiek przekracza 20 lat.

Pomysłów jest bardzo dużo, problemów też

Eksperci, rozmawiając w temacie potencjalnych zmian mówią o zmianie nazewnictwa całego programu, aby nie był tak dotkliwy dla kierowców. Mówi się również o rozbudowie transportu publicznego, ale również o tym ile dana osoba zarabia. Podkreślono, że trzeba zrozumieć osoby mniej zamożne, których nie stać na drogie auto.

Zachętą ma być m.in. powolne wprowadzanie zakazów dla unijnych norm emisji spalin. Chodzi  o to, aby cały proces przebiegał wolniej, ale się rozpoczął. Inaczej nigdy nie wyjdziemy z problemu, który jako kraj i obywatele sami sobie zbudowaliśmy.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News