Polski absurd. Obowiązuje mandat którego policja nie może wypisać żadnemu kierowcy

Polski absurd. Obowiązuje mandat którego policja nie może wypisać żadnemu kierowcy

mandat taryfikator policja

Podaj dalej

Od kilku dni w Polsce obowiązuje mandat, którego… tak naprawdę w żadnym mieście nie można wypisać. To pod pewnym względem absurd, bowiem trudno karać kogoś za coś, za co tak naprawdę się nie da. Z drugiej strony to niewątpliwie przygotowanie i podstawa do zmian, jakie obowiązują, choć wciąż nie wchodzą w życie.

Mandat nie do wypisania

mandat kierowca taryfikator
fot, policja.pl

Od początku maja policja może wypisać mandat za nieuprawniony wjazd do Strefy Czystego Transportu. Problem polega jednak na tym, że… takich miejsc na mapie Polski nie ma. Dlatego też kierowcy nie muszą obawiać się tego, że przyjdzie im płacić 500 złotych. Najprędzej tego typu grzywnę prawdopodobnie będzie można otrzymać w Krakowie. Miasto to planuje uruchomić SCT od początku przyszłego roku.

Niedługo po Krakowie dołączyć ma Warszawa. W stolicy przewiduje się, że na pierwszy ogień pójdą samochody posiadające normy emisji spalin Euro 4 (auta z rocznika 2005 i starszych). W drugiej kolejności będą to auta silnikami diesla z normą Euro 5 (rocznik 2006-2014). Nie ma wątpliwości, że w dalszej kolejności będą to pozostałe większe miasta w naszym kraju.

Przez kilka, kilkadziesiąt najbliższych miesięcy Polacy mają jednak spokój. Martwić się jednak tego typu rzeczam będą musieli kierowcy starszych aut. To oni bowiem będą musieli płacić za to, że ich pojazd w danej strefie psuje jakość powietrza. Skończy się zatem parkowanie na wolną rękę, no chyba, że będzie się chciało narazić na mandat.

mandat policja grzywna

Kosztowna grzywna dla chętnego

Mandat w przyszłości będą otrzymywać kierowcy, którzy świadomie i z premedytacją wjeżdżają w Strefę Czystego Transportu. I choć może wydawać się to dziwnego, że ktoś świadomie ”pojedzie” po mandat, to szybko przekonamy się, że takich kierowców jest ogromna ilość. Choć na razie miasta nie mogą na tym zarabiać, to jednak z czasem będzie to dla nich dość spory zastrzyk gotówki.

A gdy tylko przekonają się, że jest taka możliwość, wiele pozostałych miast pójdzie tym kierunkiem. Bo daje ono wiele korzyści – zarówno wizerunkowych, finansowych, jak i koniec końców… ekologicznych. To ostatnie najbardziej odczują osoby, które zamieszkują w strefie, bowiem jakość powietrza powinna się tam znacząco poprawić.

parkowanie mandat samochod
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News