Policjant wypisał ci mandat? Lepiej dobrze go sprawdź, bo przepłacisz. Szykuje się kolejna głośna afera

Policjant wypisał ci mandat? Lepiej dobrze go sprawdź, bo przepłacisz. Szykuje się kolejna głośna afera

mandat kierowca kara

Podaj dalej

W Polsce każdego dnia pewna grupa kierowców otrzymuje mandat. Statystycznie prędzej czy później kontrola z karą grzywny może trafić na każdego. Warto w takiej sytuacji mieć się na baczności i nie stresować się całą sytuacją. Trzeba się pilnować, aby kwota jaka zostanie wypisana nie była zawyżona. A wszystko przez niewiedzę funkcjonariusza, który ją wpisuje.

Mandat, ale z jaką kwotą

mandat zima policja
fot. lubuska.policja.gov.pl

Trudno w to uwierzyć, ale zdarzają się sytuację, że mandat nie ma wpisanej prawidłowej kwoty. Sprawą zainteresował się już Rzecznik Praw Obywatelskich, który na ten temat będzie rozmawiał na ten temat z Komendantem Głównym Policji. Wszystko po to, aby nie dochodziło do tego typu sytuacji, które m.in. źle wpływają na wizerunek polskiej policji.

Nie do końca jasna są także jak się okazuje kwestie związane z recydywą, dla niektórych funkcjonariuszy. W internecie można wyczytać, że bywały przypadki, że to kierowca musiał tłumaczyć funkcjonariuszowi zasadę karania podwójnym mandatem. Tego typu przeróżnych sytuacji i historii jest zbyt wiele, dlatego zainterweniować postanowił Rzecznik Praw Obywatelskich.

Chce on mieć pewność, że policjanci będą odpowiednio przeszkoleni w swoich jednostkach pod tym kątem. Nie chce on już, aby dochodziło do niezręcznych sytuacji, kiedy to kierowca musi się później odwoływać, po tym jak otrzymał mandat. Policjanci muszą być pewni swojej interwencji, a zwłaszcza wiedzy, którą później muszą przelać na papier.

mandat policjant snieg
fot. lubuska.policja.gov.pl

Policz i sprawdź zanim zapłacisz

Niewiedza to jedno, ale czasem błąd może wynikać również z roztargnienia. Warto mimo wszystko zawsze sprawdzić dokładnie swój mandat, czy aby na pewno wszystko się z nim zgadza. Zwłaszcza wpisana kwota kary, czy jest zgodna z tym co mówi taryfikator. A już na pewno, gdy dotyczy to tzw. recydywy, a więc podwójnej ilości kary finansowej.

Jest też inne, znacznie lepsze rozwiązanie, aby nie musieć mieć takich sytuacji. Po prostu jeździć zgodnie z przepisami, a wtedy żaden policjant nie będzie musiał wystawiać mandatu. Kierowcy z kolei nie będą musieli płacić kar, jakie są na nich nakładane.

mandat policja kontrola
lubuska.gov.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News