Policja zapowiada masowe protesty. Kto wystawi mandat i będzie kontrolował ruch na drodze?

Policja zapowiada masowe protesty. Kto wystawi mandat i będzie kontrolował ruch na drodze?

policja mandat zmiany prawo o ruchu drogowym

Podaj dalej

Czy w najbliższym czasie mandat nie będzie groził kierowcom? Czy na drogach będzie znacznie mniej policji na drogach i nie tylko? Wszystko wyjaśni się już niebawem. Policjanci domagają się kontynuacji programu modernizacji służb mundurowych i dalszych podwyżek. Jeżeli w tej kwestii nie nastąpi porozumienie (które notabene już zostało osiągnięte) zaczną się protesty.

Mandat, kontrole, obsługa wypadków i kolizji. Co nas czeka?

policja mandat kontrola

W piątek odbędzie się spotkanie m.in. szefa policyjnych związkowców z kierownictwem MSWiA, gdzie będzie omawiana kwestia porozumienia z 8 listopada 2018 roku. Wówczas nawiązanie porozumienie zakończyło falę protestów, a policjanci zaczęli pracować zgodnie ze swoimi obowiązkami. Tyle tylko, że okazuje się, iż podpis to jedno, a realizacja ustaleń to drugie.

A w dużej mierze chodzi o najważniejszą kwestię dla policjantów, a więc miesięczne wynagrodzenie. Zapis w porozumieniu brzmi, że przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 „ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń”. Tych jak na razie nie ma i nie widać.

Wniosek policjantów jest dość prosty. Albo w przyszłym roku rozpocznie się program i funkcjonariusze otrzymają podwyżki, albo stanie się to, co trzy lata temu – prostest. MSWiA jest pod ścianą, gdyż dalsze bagatelizowanie sprawy będzie uznawane za naruszenie zapisów porozumienia i w trybie pilnym rozpoczną się protesty. To oznacza kolejne utrudnienia dla obywateli.

mandat policja kontrola

Strajk włoski policjantów

Jak wyglądał ostatni protest? Policjanci, zamiast wypisywać mandat pouczali kierowców, na czym pieniądze tracił budżet państwa. W dodatku swoje wszystkie czynności wykonywali drobiazgowo. Oczywiście przy wszystkim dbali o najważniejsze – nasze bezpieczeństwo. Mimo wszystko w umiejętny i dosadny sposób dawali pstryczek w noc rządowi.

mandat rzad policja

Jak wyglądały ówczesne żądania

1. Przyznanie dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń w roku bieżącym, do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza
2. Podjęcie prac legislacyjnych mających na celu przywrócenie systemu emerytalnego funkcjonariuszy, który obowiązywał do 31 grudnia 2012 roku
3. Odmrożenie waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 966, 1948)
4. Wprowadzenie pełnej odpłatności za czas służby przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji mundurowych – nadgodziny i służby w dni ustawowo wolne od pracy
5. Zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy (Dz. U. z 2016 r. poz. 708, 2270, z 2017 r. poz. 38, 715, 1321, 1386)
6. Przywrócenie pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej w służbie nieprzekraczający 30 dni w roku.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News