Policja zapowiada masowe protesty. Kto wystawi mandat i będzie kontrolował ruch na drodze?

Policja zapowiada masowe protesty. Kto wystawi mandat i będzie kontrolował ruch na drodze?

policja mandat zmiany prawo o ruchu drogowym

Podaj dalej

Czy w najbliższym czasie mandat nie będzie groził kierowcom? Czy na drogach będzie znacznie mniej policji na drogach i nie tylko? Wszystko wyjaśni się już niebawem. Policjanci domagają się kontynuacji programu modernizacji służb mundurowych i dalszych podwyżek. Jeżeli w tej kwestii nie nastąpi porozumienie (które notabene już zostało osiągnięte) zaczną się protesty.

Mandat, kontrole, obsługa wypadków i kolizji. Co nas czeka?

W piątek odbędzie się spotkanie m.in. szefa policyjnych związkowców z kierownictwem MSWiA, gdzie będzie omawiana kwestia porozumienia z 8 listopada 2018 roku. Wówczas nawiązanie porozumienie zakończyło falę protestów, a policjanci zaczęli pracować zgodnie ze swoimi obowiązkami. Tyle tylko, że okazuje się, iż podpis to jedno, a realizacja ustaleń to drugie.

A w dużej mierze chodzi o najważniejszą kwestię dla policjantów, a więc miesięczne wynagrodzenie. Zapis w porozumieniu brzmi, że przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 „ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń”. Tych jak na razie nie ma i nie widać.

Wniosek policjantów jest dość prosty. Albo w przyszłym roku rozpocznie się program i funkcjonariusze otrzymają podwyżki, albo stanie się to, co trzy lata temu – prostest. MSWiA jest pod ścianą, gdyż dalsze bagatelizowanie sprawy będzie uznawane za naruszenie zapisów porozumienia i w trybie pilnym rozpoczną się protesty. To oznacza kolejne utrudnienia dla obywateli.

Strajk włoski policjantów

Jak wyglądał ostatni protest? Policjanci, zamiast wypisywać mandat pouczali kierowców, na czym pieniądze tracił budżet państwa. W dodatku swoje wszystkie czynności wykonywali drobiazgowo. Oczywiście przy wszystkim dbali o najważniejsze – nasze bezpieczeństwo. Mimo wszystko w umiejętny i dosadny sposób dawali pstryczek w noc rządowi.

Jak wyglądały ówczesne żądania

1. Przyznanie dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń w roku bieżącym, do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza
2. Podjęcie prac legislacyjnych mających na celu przywrócenie systemu emerytalnego funkcjonariuszy, który obowiązywał do 31 grudnia 2012 roku
3. Odmrożenie waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 966, 1948)
4. Wprowadzenie pełnej odpłatności za czas służby przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji mundurowych – nadgodziny i służby w dni ustawowo wolne od pracy
5. Zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy (Dz. U. z 2016 r. poz. 708, 2270, z 2017 r. poz. 38, 715, 1321, 1386)
6. Przywrócenie pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej w służbie nieprzekraczający 30 dni w roku.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News