Policja podała ile wlepiła mandatów za brak maseczek i liczbę wniosków skierowanych do sądu

Policja podała ile wlepiła mandatów za brak maseczek i liczbę wniosków skierowanych do sądu

Podaj dalej

Policja przekazała dokładne dane o liczbie ukaranych osób w związku z łamaniem obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Jak pokazują statystyki, bardzo wiele osób odmawiało przyjęcia mandatu, przez co wiele spraw zostało skierowanych do sądu.

Zaprezentowane dane obejmują okres od momentu wprowadzenia przepisów, czyli od 16 kwietnia do końca maja. Komenda Główna Policji przygotowała dokładne zestawienie w związku z zapytaniem ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich

Ile mandatów za brak maseczek wypisała policja?

Policja we wspomnianym okresie wystawiła 13 030 mandatów na osoby nie noszące maseczek. Do tego skierowała aż 4 898 wniosków o ukaranie do sądu. Jednak nie zawsze jednak bądź skierowanie do sądu było jednym rozwiązaniem.

maseczka

39 885 razy zastosowano pouczenia, zwrócenie uwagi, ostrzeżenia lub inne środki oddziaływania wychowawczego, które są przewidziane przez Kodeks wykroczeń.

Czy dalej trzeba nosić maseczkę?

Warto wspomnieć tutaj, że od początku czerwca w całej Polsce nie trzeba zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego od innych osób – najlepiej dwa metry. Jeżeli jednak miejsce publiczne, w którym przebywamy jest wypełnione znaczną ilością osób, wówczas usta i nos należy zakryć.

Nakaz noszenia maseczek wciąż obowiązuje w przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, autobusach, kinach itp.

Koronawirus w Polsce

Z danych na dzień 10.06.2020 r. koronawirusa w Polsce wykryto u 27 842 osób, z czego 1 206 osób zmarło. Większość z tych osób to osoby starsze, które miały choroby współistniejące.

Obecnie najgorzej sytuacja wygląda w województwie śląskim, gdzie wykryto ogniska zakażeń w kilku kopalniach.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News