Policja otrzymała nowoczesne radiowozy z wyjątkowym wyposażeniem. To Volkswageny z silnikami o mocy 177 koni mechanicznych

Policja otrzymała nowoczesne radiowozy z wyjątkowym wyposażeniem. To Volkswageny z silnikami o mocy 177 koni mechanicznych

policja kierowca

Podaj dalej

Od teraz policja będzie miała do dyspozycji dziesięć nowoczesnych radiowozów, które głównie będą służyły do obsługi wypadków na drodze. Wynika to z ich wyposażenia, które niewątpliwie dla wielu może okazać się dość nietypowe. Cel tego jest jednak jak najbardziej słuszny – ma to usprawnić pracę funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia, a przy tym szybciej odblokować ruch na danym odcinku drogi.

Policja będzie działać sprawniej na miejscach wypadków

policja radiowoz

Volkswageny Crafter określane są w policyjnym żargonie, jako ambulanse pogotowia ruchu drogowego. Ich zadaniem będzie zabezpieczanie miejsca, gdzie wcześniej doszło do zdarzenia drogowego. Koszt jednego pojazdu to blisko pół miliona złotych, a tak jak już wspomnieliśmy do dyspozycji będzie ich dziesięć.

Wszystkie trafią jednak na południe Polski, bowiem zakupiła je śląska policja. Trafią one do komend w: Bielsku-Białej, Cieszynie, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach, Rybniku, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i Zabrzu oraz do komisariatu autostradowego w Gliwicach. W skłąd wyposażenia nowoczesnego radiowozu wchodzi m.in. tablica wyświetlająca napis „Uwaga wypadek”, sterowany pilotem maszt z oświetleniem, kącik biurowy z laptopem, routerem oraz drukarką. Są także specjalne znaki drogowe, dyski świetlne, pachołki, drogomierze, parawan i agregat prądotwórczy. Wszystko co niezbędne i zależne od danej sytuacji na drodze.

Od teraz tamtejsi funkcjonariusze drogówki jako jedyni w kraju posiadają elektroniczne urządzenia do dokonywania pomiarów oraz moduły do robienia zdjęć i tworzenia szkiców wypadków w systemie 3D. To pozwoli im już na miejscu zdarzenia pobrać wirtualną mapę i stworzą szkic w systemie 3D. Nowoczesny sprzęt znacząco ułatwi im pracę, a innym kierowcom pozwoli wierzyć w to, że utrudnienia realnie znikną szybciej.

policja radiowoz auto

Na śląsku jest coraz bezpieczniej

Sytuacja drogowa na śląsku w ubiegłym roku nieco się poprawiła, choć wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, co było w znacznym stopniu tego powodem. Łącznie doszło do 50 tysięcy wypadków i kolizji. W przełożeniu na 2019 rok to o 11 tysięcy zdarzeń drogowych mniej, ale patrząc na 2018 rok już ”tylko” o 8 tysięcy. Oznacza to, że tendencja nie jest do końca spadkowa patrząc rok do roku.

policja

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News