Policja otrzymała nowoczesne radiowozy z wyjątkowym wyposażeniem. To Volkswageny z silnikami o mocy 177 koni mechanicznych

Policja otrzymała nowoczesne radiowozy z wyjątkowym wyposażeniem. To Volkswageny z silnikami o mocy 177 koni mechanicznych

kierowca mercedesa pościg policja

Podaj dalej

Od teraz policja będzie miała do dyspozycji dziesięć nowoczesnych radiowozów, które głównie będą służyły do obsługi wypadków na drodze. Wynika to z ich wyposażenia, które niewątpliwie dla wielu może okazać się dość nietypowe. Cel tego jest jednak jak najbardziej słuszny – ma to usprawnić pracę funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia, a przy tym szybciej odblokować ruch na danym odcinku drogi.

Policja będzie działać sprawniej na miejscach wypadków

Volkswageny Crafter określane są w policyjnym żargonie, jako ambulanse pogotowia ruchu drogowego. Ich zadaniem będzie zabezpieczanie miejsca, gdzie wcześniej doszło do zdarzenia drogowego. Koszt jednego pojazdu to blisko pół miliona złotych, a tak jak już wspomnieliśmy do dyspozycji będzie ich dziesięć.

Wszystkie trafią jednak na południe Polski, bowiem zakupiła je śląska policja. Trafią one do komend w: Bielsku-Białej, Cieszynie, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach, Rybniku, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i Zabrzu oraz do komisariatu autostradowego w Gliwicach. W skłąd wyposażenia nowoczesnego radiowozu wchodzi m.in. tablica wyświetlająca napis „Uwaga wypadek”, sterowany pilotem maszt z oświetleniem, kącik biurowy z laptopem, routerem oraz drukarką. Są także specjalne znaki drogowe, dyski świetlne, pachołki, drogomierze, parawan i agregat prądotwórczy. Wszystko co niezbędne i zależne od danej sytuacji na drodze.

Od teraz tamtejsi funkcjonariusze drogówki jako jedyni w kraju posiadają elektroniczne urządzenia do dokonywania pomiarów oraz moduły do robienia zdjęć i tworzenia szkiców wypadków w systemie 3D. To pozwoli im już na miejscu zdarzenia pobrać wirtualną mapę i stworzą szkic w systemie 3D. Nowoczesny sprzęt znacząco ułatwi im pracę, a innym kierowcom pozwoli wierzyć w to, że utrudnienia realnie znikną szybciej.

Na śląsku jest coraz bezpieczniej

Sytuacja drogowa na śląsku w ubiegłym roku nieco się poprawiła, choć wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, co było w znacznym stopniu tego powodem. Łącznie doszło do 50 tysięcy wypadków i kolizji. W przełożeniu na 2019 rok to o 11 tysięcy zdarzeń drogowych mniej, ale patrząc na 2018 rok już ”tylko” o 8 tysięcy. Oznacza to, że tendencja nie jest do końca spadkowa patrząc rok do roku.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News