Policja nie jest gotowa, by wystawiać wyższy mandat. Zmiany nie wejdą tak prędko jak chce rząd

Policja nie jest gotowa, by wystawiać wyższy mandat. Zmiany nie wejdą tak prędko jak chce rząd

kontrola mandat kary

Podaj dalej

Nie jest tak łatwo, prosto i szybko możliwe wprowadzenie zmian, jeżeli chodzi o wyższy mandat dla kierowców. Rząd śpieszy się i chce, aby zmiany obowiązywały już w ostatnim miesiącu tego roku. Coraz więcej sygnałów jest ku temu, że formalnie jest to po prostu niemożliwe. To nie jest tak, że chodzi tylko o długopis i pliczek papierowych świstków.

Wyższy mandat wymaga czasu

Reforma jak na razie okazuje się sporą ilością problemów. Przygotowanie projektu to jedno, podanie daty jego wprowadzenia to drugie. Tyle tylko, że trzeba pamiętać jeszcze o wielu innych rzeczach związanych z tym wszystkich. Policja mówi wprost, że potrzebuje czasu na wdrożenie zmian, a także funduszów na poprawę systemu informatycznego. Sejm mimo to planuje w połowie października przegłosować projekt.

Jak się okazuje Krajowy System Informacji Policji (KSIP) nie obejmuje pewnych danych. Między innym policjant nie będzie mógł ustalić, czy dany sprawca wykroczenia jest recydywistą. Baza zawiera tylko informacje o kodzie naruszenia z taryfikatora, ale nie kwalifikacji prawnej danego wykroczenia. Bez tego nie da się przeprowadzić odpowiedniej kontroli.

Zmiany będą kosztowały około pół miliona czasu, a na ich wdrożenie będzie potrzeba przynajmniej pół roku. Oznacza, że w najlepszym przypadku uda się wprowadzić zmiany przed wakacjami przyszłego roku. Pozostaje teraz pytanie, czy Sejm wysłucha głosów nie tylko policji, ale wielu innych środowisk, które ma zastrzeżenie do proponowanych zmian.

Taryfikator jakby pisany na kolanie

Największe oburzenie w społeczeństwie wywołują zbyt wysokie mandaty do zarobków i tego ile kosztuje obecnie życie. Drożeje dosłownie wszystko i nie są to małe kwoty, a bardzo znaczące dla budżetu domowego. Paliwo, prąd, gaz, artykuły spożywcze, itd., można by tutaj wymieniać bez końca.

Rodzi się zatem zasadne pytanie, czy Polaków stać na tak wysoki mandat. Druga kwestia czy to, aby na pewno dobry moment na to, aby wprowadzać takie zmiany. Z punktu bezpieczeństwa oczywiste, że tak. Patrząc jednak na kwestie społeczne – już nie. Rząd może się wystraszyć jak odbioru społecznego i wstrzyma się z proponowanymi zmianami na kilka miesięcy. W tym czasie ustawa zostanie lepiej przygotowana.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News