Policja będzie sprawdzała nasze opony. Lepiej zróbmy to jednak sami zanim będzie za późno

Policja będzie sprawdzała nasze opony. Lepiej zróbmy to jednak sami zanim będzie za późno

Bieżnik opony

Podaj dalej

Jak ważne jest to, aby nasze opony były we właściwym stanie będzie przypominała nam w trakcie kontroli policji. Tyle tylko, że nie będzie to czysta profilaktyka. Jeżeli są one mocno zużyte nie unikniemy za to odpowiedzialności karnej. Dodatkowo możemy nawet stracić dowód rejestracyjny, jeżeli ich stan całkowicie nie pozwala na to, aby kontynuować podróż.

Czy twoje opony gwarantują bezpieczeństwo?

Wbrew pozorom kierowcy nie przywiązują zbyt dużej uwagi do tego, w jakim stanie są ich opony. Bagatelizują problem i potrafią jeździć na nich znacznie więcej niż powinni. A przecież to od nich zależy m.in. droga hamowania, bezpieczne pokonanie zakrętu czy uniknięcie poślizgu. Kontrolowanie ich stanu zużycia to podstawa.

Najważniejsze jest kontrolowanie stanu bieżnika. Trzeba pamiętać, że jego wysokość nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Mimo wszystko uważa się, że to tylko przepis, bowiem jest to i tak za mało, aby mówić o bezpieczeństwie. Przyczepność przy takich parametrach jest o ponad 50 procent mniejsza, niż jeżeli opony nowe. Warto pamiętać, że te mają 8–9 mm, a najlepiej, aby zachowywały 80 procent początkowej wartości.

Do tego wszystkiego dochodzi wiek opony. Szacuje się, że po okresie 5-6 lat powinno się ją po prostu wymienić na nową. Warto od czasu do czasu przyjrzeć się bliżej oponie, aby określić jej stan. Dokładniej mówiąc zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się pęknięcia, pewne zniekszcztałcenie, itp. Warto pamiętać o tym, aby opony miały odpowiednie ciśnienie. Jeżeli tak nie jest bieżnik może się źle zużywać co wpływa na późniejszą jazdę.

Sezonowa wymiana opon

Kierowcy muszą pamiętać, że opony zimowe nie zakłada się wtedy kiedy pojawi się pierwszy śnieg. W dużej mierze tutaj chodzi o temperaturę. Letnie opony nadają się do jazdy w temperaturze do 7 stopni Celsjusza. Poniżej zaczynają już twardnieć i tracić swoje parametry. Dlatego jeżeli prognozy pogody zwiastują, iż ciężko będzie już o temperaturę powyżej 10 stopni Celsjusza, lepiej umówić się na wymianę.

Warto posiadać dwie komplety opon na felgach, aby co te kilka miesięcy tylko je przerzucić. Ściąganie z felgi nie jest wskazane, choć też nie można powiedzieć, że znacząco pogarsza stan opony. Tutaj trzeba też pamiętać, żeby odpowiednio przechowywać opony, gdyż tutaj możemy im bardzo mocno zaszkodzić nawet ich nie używając.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News