Policja będzie częściej kierować na powtórny egzamin na prawo jazdy? Tutaj nie są potrzebne punkty karne

Policja będzie częściej kierować na powtórny egzamin na prawo jazdy? Tutaj nie są potrzebne punkty karne

prawo jazdy policja

Podaj dalej

Policja bardzo rzadko to stosuje, ale mało kto wie, że może wystosować wniosek o powtórny egzamin na prawo jazdy. Funkcjonariusze mają takie uprawnienia, ale korzystają z nich w sytuacjach naprawdę wyjątkowych. Zwłaszcza jeżeli widzą, że mają do czynienia z typowym niedzielnym kierowcą. Wtedy kierują wniosek do starosty o to, aby ten nakazał powtórny egzamin.

Źle jeździsz? Zdasz ponownie egzamin na prawo jazdy

prawo jazdy wymiana

Nie trzeba tak naprawdę gromadzić przeszło 24 punktów, aby ponownie zawitać do WORD. Czasem nawet ma to miejsce nie po kilku, a po kilkudziesięciu latach. Sytuacja w dużej mierze dotyczy starszych kierowców, którzy ze względów np. zdrowotnych mają problem z jazdą. Nie przyjmują oni do wiadomości, że w ten sposób mogą narażać nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu.

Wszystko wynika z przepisów, które mówią o odesłaniu na egzamin sprawdzający, jeżeli istnieją przesłanka co do kwalifikacji tej osoby. Mówi o tym art. 129 ust.2 pkt 13a ustawy Prawo o ruchu drogowym. A podstawa do tego to nie tylko wiek, ale także zastrzeżenia co do umiejętności za kierownicą, znajomości przepisów czy częste łamanie przepisów ruchu drogowego. Przesłanek ku temu może być tak naprawdę wiele.

Coraz częściej pada pytanie, czy policja nie powinna częściej odsyłać na ponowny egzamin na prawo jazdy. Niewątpliwie stosuje to rzadko i w przypadkach wyjątkowych. Sytuacja na drogach pokazuje jednak, że warto dać np. piratom drogowym nagminnie łamiącym przepisy do tego, aby jeszcze raz mogli się wykazać. Wtedy bardziej mogliby docenić to co posiadają i jakie dają możliwości uprawnienia do prowadzenia samochodu.

word prawo jazdy

Kierowca ma prawo odwołania, ale…

Oczywiście to, że policja może nas wysłać po ”nowe” prawo jazdy to jedno. Zgodę na to musi wyrazić jeszcze starosta, choć ci z reguły widząc przesłanki ku temu, tylko podpisują dokument. Kierowca ma jednak jeszcze prawo do odwołania się. Pomocy może szukać w Samorządowym Kolegium Odwoławczego, a potem w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Trzeba mieć jednak naprawdę mocne argumenty, aby zmienić wcześniejszą decyzję starosty.

Niedzielni kierowcy niewątpliwie są dużym zagrożeniem na drodze. Także osoby, które dopiero po wielu latach zdecydowały się na zakup auta i mało już pamiętają z przepisów, jak i samej jazdy. Warto udać się w takich przypadkach na kursy doszkalające. Te niewiele kosztują względem tego, ile możemy się naprzykrzyć kłopotów.

Prawo jazdy uprawnienia

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News