Podatek od samochodów spalinowych wejdzie w 2024 roku? Rząd szykuje nową opłatę dla kierowców

Podatek od samochodów spalinowych wejdzie w 2024 roku? Rząd szykuje nową opłatę dla kierowców

podatek podatki samochód kierowca samochodów elektryczny spalinowy opłata

Podaj dalej

Nowa duża opłata, czyli tak naprawdę nowy podatek od samochodów spalinowych jest coraz bliżej. Polska jako jeden z niewielu krajów wciąż nie wprowadziła takiej opaty, a tej oczekuje Unia Europejska. Wiadomo, że polski rząd przed tym nie ucieknie i która partia nie wygra jesiennych wybór, będzie musiała wdrożyć tego typu ustawę. A to na pewno nie ucieszy milionów obywateli.

Po co podatek od samochodów spalinowych?

podatek-sejm-samochod-scaled
gov.pl

W ostatnich latach rosnąca świadomość ekologiczna przyczyniła się do wprowadzenia różnych zachęt i regulacji dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Jedną z takich regulacji jest podatek na samochody spalinowe. Ma on na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co jest ważne dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Ograniczenie emisji szkodliwych substancji jest szczególnie ważne w miastach, gdzie zanieczyszczenie powietrza może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Podatek na samochody spalinowe jest opłatą dodatkową, która jest pobierana od pojazdów z silnikami spalinowymi. Kwota zależy od wielu czynników, takich jak m.in.: typ i wiek samochodu, pojemność silnika, rodzaj paliwa i poziom emisji. Z reguły opłata pobierana jest w momencie rejestracji pojazdu lub przedłużenia ważności ubezpieczenia. Tego typu dodatkowy wydatek na samochody spalinowe może być jednym z wielu czynników, które wpłynął na decyzję kupującego o zakupie pojazdu. Cel takiego wydatku jest jeden – wiele osób może zdecydować się na bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak samochody elektryczne lub hybrydowe, aby uniknąć opłat podatkowych na samochody spalinowe.

Tego typu ”danina” na samochody spalinowe to jedna z wielu regulacji dotyczących ochrony środowiska naturalnego, która ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to dodatkowa opłata pobierana od pojazdów z silnikami spalinowymi, a kwota podatku zależy od wielu czynników. Zdając sobie sprawę z wpływu emisji zanieczyszczeń na środowisko, warto rozważyć bardziej ekologiczne rozwiązania w celu zmniejszenia emisji szkodliwych substancji.

kierowca samochod podatek
fot. freepik

Jaka opłata?

Wysokość opłat i podatków rocznych za jazdę samochodem spalinowym różni się w zależności od kraju i regionu, w którym samochód jest zarejestrowany. Wiele krajów wprowadza opłaty za korzystanie z dróg lub podatki ekologiczne, które mają na celu ograniczenie emisji spalin i promowanie bardziej ekologicznych rozwiązań transportowych.

W Polsce, opłaty za korzystanie z dróg pobierane są w postaci opłat drogowych, takich jak opłaty za przejazd autostradami lub opłaty za korzystanie z dróg ekspresowych. Podatek drogowy, który był pobierany wcześniej, został zniesiony w 2011 roku. Ponadto, w Polsce od 2022 roku wprowadzono tzw. podatek od emisji spalin, który jest pobierany od właścicieli pojazdów z silnikiem spalinowym o pojemności powyżej 2 litrów. W innych krajach, takich jak Niemcy czy Francja, wprowadzono tzw. opłaty za emisję CO2, które są pobierane od właścicieli samochodów na podstawie emisji dwutlenku węgla. W niektórych krajach, takich jak Norwegia czy Holandia, wprowadzono preferencyjne stawki podatkowe dla samochodów elektrycznych, co ma na celu promowanie tego typu pojazdów.

Rząd wciąż nie przedstawił żadnego planu w tej kwestii. Wedle nieoficjalnych informacji rocznik i norma Euro będą tutaj kluczowymi czynnikami.

podatek-benzyna-paliwo-scaled
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News