Po 17 września wielkie zmiany na polskich drogach. Każdy kierowca musi wiedzieć, jak i za co będzie teraz karany

Nadchodzi kolejna rewolucja z przepisami drogowymi, a każdy kierowca zobowiązany jest do tego, aby o nich wiedzieć. Bo tak naprawdę od tej wiedzy zależy przyszłość jego prawo jazdy i to czy dalej będzie uprawniony do jazdy. Choć z drugiej strony zmiany, które wchodzą w życie nie zaostrzają przepisów, a je luzują. I to bardzo mocno, bowiem to przysłowiowe przybicie piątki przez rząd piratami drogowymi.

kierowca mandat punkty
Podaj dalej

Kierowca będzie traktowany po staremu

kierowcy mandat zima policja
fot. lubuska.policja.gov.pl

W ubiegłym roku w podobnym czasie weszły rewolucyjne zmiany dla kierowców. Zmienił się taryfikator, zmieniły się stawki za mandat, punkty karne obowiązują przez dwa lata i nie można ich zredukować. Po roku jednak rząd rezygnuje z większości rzeczy, a sam powód tego nie jest do końca zrozumiały społecznie. Można się tylko domyślać, że skoro nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… pieniądze.

Rząd postanowił złagodzić poprawki niemalże po pół roku, a zmiany wprowadził bardzo po cichu. Nie było jednak możliwości, aby nie zostało to ”wykryte” i aby każdy o tym nie wiedział. Już od 17 września za każdy mandat jaki otrzyma kierowca, punkty karne będą obowiązywały nie przez dwa lata, a rok. Dodatkowo będzie można raz na pół roku udać się na kurs do WORD, aby zredukować ich liczbę o sześć oczek.

Z kolei kierowca po konfiskacie prawo jazdy automatycznie je odzyska, bez składania żadnych dodatkowych wniosków. Nie zmieniają się natomiast punkty karne, stawki za mandat, nie znika również recydywa. Trzeba zatem cały czas mieć się na baczności, bowiem mimo wszystko szybko można stracić prawo jazdy i pieniądze. A policja nie ma zamiaru pobłażać żadnemu kierowcy.

mandat policjant snieg
fot. lubuska.policja.gov.pl

Szybka jazda ”opłacalna” dla państwa

Nie jest żadną tajemnicą, że po zmianie taryfikatora budżet państwa sporo zarabia. Pieniądze płyną już nie strumieniem, a rwącą i szeroką rzeką każdego dnia. Wyższe stawki za mandat i nieszczęsna dla kierowców recydywa sprawia, że do opłaty są znacznie wyższe kary. Policja też musi wyrabiać swoje limity, a tym samym polować na kierowców łamiących przepisy.

Nie trzeba jednak patrzeć na to ze złej strony, bowiem wpływa to na nasze ogólne bezpieczeństwo. A podniesienie kar pokazało, że na polskich drogach stało się bezpieczniej. Oczywiście do pełni sukcesu daleka droga, ale jest to na pewno zalążek czegoś lepszego. Niebawem funkcjonariusze będą jeszcze bardziej skuteczni w swoich działaniach. Kierowca, który prowadzi pod wpływem alkoholu straci swój pojazd na rzecz państwa.

mandat dla kierowców OC
fot. lubuska.policja.gov.pl

Przeczytaj również