Planujesz kupić używany samochód? Sprawdź za darmo czy ten diesel, benzyniak lub LPG nie jest oszukany

Planujesz kupić używany samochód? Sprawdź za darmo czy ten diesel, benzyniak lub LPG nie jest oszukany

Podaj dalej

Większość kierowców w Polsce ma jasno sprecyzowane plany na ten rok – wymiana samochodu. Niektórzy już mają upatrzone dane marki, modele, a także coś tak niezwykle istotnego jak kolor. Wiedzą także czy silnik to ma być diesel, benzyniak i czy zdecydują się przy tym na LPG. Jak zatem przy tym wszystkim nie wpaść w minę, która po zakupie może popsuć nam dość szybko humor.

Sprawdź dobrze kupowany samochód

kupno uzywanego samochodu

O tym, że do zakupu samochodu trzeba podejść w pełni profesjonalnie wie każdy, lecz nie każdy do tego się stosuje. Jeżeli zlekceważymy niektóre kwestie na starcie, później możemy z tego powodu po prostu cierpieć. Dlatego tak ważne jest, aby poznać od A do Z nasze potencjalne auto, zanim na nie wydamy pieniądze.

Oczywiście ważne jest to, aby pojazd dokładnie sprawdził mechanik, a także warto wybrać się z nim na stację diagnostyczną. Przy tym wszystkim istotna jest jeszcze jedna rzecz – historia pojazdu, a tę możemy poznać w bardzo prosty i nawet darmowy sposób.

Wszystko z pomocą numeru VIN, czyli ciągu 17 znaków, który jest dożywotnim ”imieniem i nazwiskiem” danego samochodu. Wpisując go na specjalnych stronach możemy dowiedzieć się o pojeździe m.in. markę, model, rocznik, wersję silnikową czy kolor. To podstawowe i darmowe informacje, które mogą przydać się na starcie. Są też takie witryny, gdzie można dopłacić i poznać znacznie więcej szczegółów o aucie, którego zakup nas interesuje.

uzywany samochod diesel

Sprawdź czy silnik typu diesel to na pewno ten

Jest jedna ciekawa strona, która zasługuje na specjalne wyróżnienie, a mowa o HistoriaPojazdu.gov.pl. Znajdują się na niej dane pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wystarczy tylko wpisać VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji.

Po wykonaniu tej czynności zostaniemy wręcz zalani informacjami o danym aucie. Co ważne, jeżeli chodzi o pojazdy zagraniczne. Ta strona pozwala dowiedzieć się czy dane auto nie zostało skradzione, złomowane, czy nie jest pojazdem powypadkowym lub uszkodzonym. Warto z niej skorzystać, a także… nawet sprawdzić informacje o swoim aktualnym pojeździe.

diesel zakup samochodu

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News