Planujesz kupić używany samochód? Lepiej się pośpiesz, bo nadchodzą duże zmiany

Planujesz kupić używany samochód? Lepiej się pośpiesz, bo nadchodzą duże zmiany

diesel samochod uzywany

Podaj dalej

Decydując się na to, aby kupić obecnie używany samochód, musimy liczyć się z tym, że nie będzie to proste. Chodzi w dużej mierze o znalezienie auta, która będzie nam odpowiadało pod kilkoma względami. Czy to chodzi o rocznik, silnik przebieg, ale nawet i potencjalny model lub kolor. Oczywiście najistotniejszą rolę w tym wszystkich odgrywa niewątpliwie cena i tutaj trzeba być przygotowanym na zmianę.

Używany samochód już nie takim łakomym kąskiem

Już od pewnego czasu na rynku samochodów używanych dostrzeżone zostały duże zmiany. Dostępne auta można nabywać, ale już nie po tak atrakcyjnych cenach jak kiedyś. Jest drożej i często nawet zaskakująco drogo, jeżeli chodzi o dany rocznik czy model. W internecie nie trudno znaleźć informację, że ktoś kupił samochód w danej cenie dwa lata temu, a dziś sprzedaje go drożej.

Kiedyś wydawałoby się to nie do pomyślenia, ale dziś to często naturalna kolei rzeczy. Z dochodzących sygnałów od naszych zachodnich sąsiadów wynika, że sytuacja będzie jeszcze gorsza, jeżeli chodzi o ceny. W samych Niemczech używany samochód jest średnio droższy o niecałe 3 tysiące euro. W przeliczeniu na polskie pieniądze to około 13 tysięcy złotych.

Biorąc pod uwagę, że to właśnie z tego kraju sprowadzane są samochody, nie wróży to dobrze dla potencjalnych klientów. W końcu dany handlarz musi jeszcze na tym zarobić, więc cena poszybuje jeszcze więcej w górę. Dla samych osób specjalizujących się w sprowadzaniu aut trwa ciężki okres. Nie jest łatwo wyłowić perełki na których potencjalnie można dobrze zarobić. A i samy obywatele Niemiec mniej chętnie sprzedają auta, a też jeżeli to robią to chętniej robią to u siebie w kraju. Wynika to z faktu długiego oczekiwania na nowe samochody, które trzeba zamawiać i czekać na nie miesiącami.

Ceny samochodów używanych powalają z nóg

Wystarczy przytoczyć jedną statystykę, która mówi, że w Niemczech średnia cena używanego samochodu wynosi ponad 100 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że Polak chce kupić dane auto najlepiej za 20-30 tysięcy złotych, różnica robi się znacząca. Jak zachowa się rynek i konsumenci w tej sytuacji, pokażą najbliższe miesiące. Sytuacja niewątpliwie jest bardzo dynamiczna.

I tak naprawdę wynika z bardzo wielu czynników, jak chociażby ceny paliwa. Bo o ile Niemcy zarabiają inaczej i wartość pieniądza jest dla nich inna, o tyle w Polsce robi się coraz bardziej nieciekawie. Społeczność choć zarabia coraz więcej, w praktyce czuje, że  na coraz mniej ją stać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News