Planujesz kupić używany samochód? Jest ich coraz mniej, a ceny są coraz wyższe

Planujesz kupić używany samochód? Jest ich coraz mniej, a ceny są coraz wyższe

samochód używany cena

Podaj dalej

Żeby kupić obecnie używany samochód trzeba mieć naprawdę sporo szczęścia i nieco więcej pieniędzy. Z miesiąca na miesiąc jest coraz mniej dostępnych aut czy to w komisach, czy to internecie. Sytuacja jest już dobrze znana od pewnego czasu, ale niewątpliwie zaczyna przybierać na sile. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Cierpią na tym ci, którzy chcieliby kupić tanie i w miarę sprawne auto, bo takich ze świecą szukać.

Używany samochód nie tak dostępny jak kiedyś

Kiedyś sprzedaż pojazdu wyglądała tak, że zainteresowana osoba mogła negocjować, bo miała w czym przebierać. Nie ten to inny, u kogoś innego i w jeszcze lepszej cenie. Obecnie jest nieco inaczej. Kto znajdzie swój używany samochód to raz, że lepiej aby nie zwlekał z czasem, a dwa – nie ma co liczyć na negocjacje i zbijanie ceny. Statystycznie na dane auto jest znacznie więcej chętnych niż kiedyś, a że są braki na rynku, w końcu ktoś skusi i zapłaci.

Jak podaje AAA Auto tylko w sierpniu rynek skurczył się aż o 36 795 samochodów. W ubiegłym miesiącu w Polsce pojawiło się 199 112 ofert sprzedaży samochodów używanych, a to o 15 403 aut mniej niż w lipcu. To też kolejny miesiąc w którym widać tendencję spadkową, która pokazuje, że ciężej o zakup i dostępność pojazdu.

To też sprawiło, że za każdy samochód jaki jest na rynku płacimy statystycznie więcej o 1 500 złotych. Statystycznie również kupujemy auta z coraz większym przebiegiem, niż to miało miejsce w roku ubiegłym. Krótko mówiąc sytuacja nie wygląda zaciekawie dla bardzo wielu osób, które chciały pod koniec roku zainwestować zaoszczędzone pieniądze w używany samochód.

Coraz mniej osób chce sprzedać swój samochód

Choć sytuacja na rynku pozwala zarobić nieco więcej niż np. rok temu na sprzedaży auta (choć jest starsze o rok!), to jednak mało kto się na to decyduje. Wynika to głównie z faktu, że po sprzedaży ciężko kupić dobry używany samochód. Działa to zatem w dwie strony i wraca niczym bumerang do danego kierowcy. Satysfakcja z większego zarobku też żadna, bo im później droższe auto, tym też więcej trzeba dołożyć niż kiedyś.

Do tego klienci mniej chętnie sprzedają swoje auta, bo na nowe trzeba bardzo długo czekać. Większość producentów ma już terminy ponad pół roku, a nawet około roku. Tym samym nawet jeżeli ktoś kupił już nowy pojazd, musi mieć czym jeździć aktualnie, a ze sprzedażą musi się wstrzymać.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News