Planujesz kupić samochód? Nie czekaj na wyprzedaże, bo tych na koniec i początek roku nie będzie

Planujesz kupić samochód? Nie czekaj na wyprzedaże, bo tych na koniec i początek roku nie będzie

nowy samochod diesel

Podaj dalej

Stara szkoła mówi, że jeżeli chce się kupić samochód, to nie warto tego robić we wrześniu, październiku czy listopadzie. Lepiej poczekać na koniec roku bądź początek kolejnego. Po co? Wtedy to zawsze są wyprzedaże i można zaoszczędzić dobre kilka tysięcy bądź załapać się na lepiej wyposażony model w tej samej cenie. Ten rok będzie jednak wyjątkowy.

Kupujesz samochód? Nie czekaj na wyprzedaż

Sytuacja na rynku wygląda obecnie tak, że jeżeli chcemy kupić samochód to nie ma co z tym zwlekać. Wraz z każdym kolejnym miesiącem może być po prostu drożej. Bo jeżeli ktoś liczył na to, że załapie się na fajną i atrakcyjną promocję jakie były przed laty, to może zapomnieć. Winne są półprzewodniki, których po prostu brakuje. Co za tym idzie, produkcja wszystkich samochodów jest mocno ograniczona.

Z problemem nie mierzy się Polska, ani też Europa, lecz cały świat. Już niejednokrotnie każdy mógł usłyszeć, że dany producent z tego powodu wstrzymuje produkcję bądź ją mocno ogranicza. A problem jest naprawdę duży. Jak informuje Exact Systems na Starym Kontynencie przemysł motoryzacyjny odpowiada za 37 proc. zapotrzebowania na półprzewodniki. Na świecie co dziesiąte zamówienie pochodzi z tego sektora. A przecież półprzewodników potrzebują również inne branże – zwłaszcza elektryczne, jak producenci np. Laptopów.

Przewiduje się, że w tym roku zostanie wyprodukowanych mniej samochodów na świecie blisko o półtora miliona. Dla koncernów motoryzacyjnych to ogromne straty. Szacuje się, że dzienny brak produkcji to strata w wysokości nawet 15 mln euro! Problem jest zatem ogromny, a rozwiązany ma zostać dopiero za około rok czas. Wtedy mają zostać odrobione straty związane z zapotrzebowaniem na świecie.

Długie oczekiwanie na samochód

Problem doskonale znają osoby, które kupiły samochód, a muszą na niego czekać ponad pół roku, bądź niemal rok. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale właśnie wiele firm oferuje takie czasy oczekiwania na wyprodukowanie samochodu marzeń danego klienta. Z tego też powodu nie ma praktycznie w ogóle zalegających samochodów, które będzie można kupić taniej.

Mało tego – sytuacja doprowadza do tego, że klienci będą musieli płacić drożej za nowe samochodu. Producenci półprzewodników widząc ogromny popyt podnoszą ceny, ale i nie tylko oni. Na świecie obecnie panuje trend, że wszystko staje się droższe, więc produkcja auta który składa się z blisko 10 tys. części także.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News