Planujesz kupić samochód elektryczny? Poczekaj, niebawem będą znacznie tańsze

Planujesz kupić samochód elektryczny? Poczekaj, niebawem będą znacznie tańsze

samochod elektryczny kara

Podaj dalej

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że samochód elektryczny budzi coraz większe zainteresowanie wśród wszystkich kierowców. W końcu prędzej czy później to właśnie nimi będziemy podróżowali na co dzień, a silniki spalinowe będą odchodzić do lamusa. Okazuje się, że wbrew pozorom nie ma co się śpieszyć z taką inwestycją. Za jakiś czas możemy nabyć takie auto znacznie taniej.

Tańszy samochód elektryczny

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że to baterie w znacznym stopniu podnoszą ceny e-pojazdów. Są drogie, bo ich produkcja i surowce nie są tanie, co wpływa na całokształt ostatecznej sumy. Nadszedł jednak ogromny przełom! Firma CATL dostarczająca baterie do aut elektrycznych Tesli zaprezentowała ogniwa sodowo-jonowe. Są one znakomitą alternatywą dla tych litowo-jonowych.

Oprócz możliwości osobnych baterii, będą mogły powstawać także te integrujące ogniwa sodowo-jonowe i litowo-jonowe. – Zaletami akumulatorów sodowo-jonowych jest wydajność w niskich temperaturach, szybkie ładowanie i przystosowania do panujących warunków. Ponadto są kompatybilne i wymienialne z akumulatorami litowo-jonowymi – powiedział prezes CATL Zeng Yuqun.

Nowoczesne akumulatory będą miały jednak jeden minus. Jako, że w przypadku tego typu baterii jest niższa gęstość przechowywania energii, nie będą one w stanie zapewnić tak dalekiego zasięgu jak baterie litowo-jonowe. Są jednak znacznie tańsze w produkcji, co musi przełożyć się na tańsze pojazdy dla klientów jeżdżących tylko po najbliższej okolicy.

Rosną ceny produkcji baterii

Samochody elektryczne wbrew pozorom stają się coraz droższe. Branża zmaga się z nieustannie rosnącymi kosztami surowców. Ceny węglanu litu są już dwukrotnie droższe w porównaniu z początkiem roku. Z kolei notowania niklu są najdroższe od kilku miesięcy.A ceny te ciągle będą rosły, bo jako, że motoryzacja przechodzi na elektrykę, zapotrzebowanie będzie nieustannie rosło.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News