Planujesz kupić samochód elektryczny? Jeżeli mieszkasz w jednym z tych powiatów porzuć ten pomysł

Planujesz kupić samochód elektryczny? Jeżeli mieszkasz w jednym z tych powiatów porzuć ten pomysł

ladowarka samochod elektryczny

Podaj dalej

Samochód elektryczny to przyszłość motoryzacji, ale dla Polski to wciąż bardzo odległy temat. I choć salony oferują w sprzedaży tego typu auta, to jednak sieć ich punktów ładowania jest niewielka. Podróżując dużo po kraju może spotkać nas bardzo nieprzyejmna sytaucja na drodze, bowiem pojazd może się po prostu rozładować i pozostać na drodze. A taki scenariusz jest przypisany zwłaszcza dla kilku regionów.

Nie tak łatwo zdecydować się na samochód elektryczny

SAMAR dokładnie przeanalizował jak w Polsce rozwinięta jest sieć ogólnodostępnych punków ładowania dla kierowców. I niestety pod tym względem nie wypadamy najlepiej. Na największe braki mogą narzekać regiony południowo-wschodnie oraz północno-zachodnie w naszym kraju. Krótko mówiąc, jeżeli nie posiadamy domu i nie zainwestujemy w ładowarkę, lepiej porzucić na razie pomysł elektromobilności.

Dysproporcje są ogromne i pokazują, że jako kraj nie jesteśmy wciąż przygotowani na porzucenie silników spalinowych. ”Spośród 380 powiatów blisko połowa, aż 183 z nich nie ma żadnego ogólnodostępnego punktu ładowania, w tym 20 powiatów nie ma też ani jednego zarejestrowanego samochodu typu BEV.” – donosi SAMAR.

Ale to nie oznacza, że w innych częściach kraju jest pod tym względem eldorado. Nie, tak nie jest i szybko nie będzie. Ładowarek jest tam po prostu kilka bądź kilkanaście, choć w dobie rozwoju samochodów elektrycznych powinno być ich i tak znacznie więcej. W końcu są to obszary najbardziej zaludnione i największe. Mimo to są pełne braków pod względem infrastruktury. Ciężko tutaj winić jednak samorządy, a bardziej rząd, który wciąż podchodzi do tego tematu po macoszemu.


Będzie lepiej, bo być musi

Unia Europejska na wszystkich krajach wymusza inwestowanie w sieć ładowarek. Krok w tym kierunku wykonuje również wiele firm, który widzą tutaj ogromny potencjał na przyszłość. I dość słusznie, bowiem w końcu za kilkanaście lat wszyscy mamy posiadać już samochód elektryczny i nim jeździć. Zakłada się, że benzyna i olej napędowy podrożeje tak, że nie będzie opłacalne już jeżdżenie silnikiem spalinowym.

To będzie ostatni krok Unii Europejskiej w kierunku tego, aby wiele osób porzuciło swoje samochody i zainteresowało się tymi właściwymi. Do tego czasu na szczęście jeszcze minie wiele lat i będziemy na to odpowiednio przygotowani.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News