Pilnie sprawdź swój akumulator. Lada chwila możesz mieć przez niego poważne problemy finansowe

Pilnie sprawdź swój akumulator. Lada chwila możesz mieć przez niego poważne problemy finansowe

akumulator wymiana nowy

Podaj dalej

Początek października to najlepszy okres na to żeby sprawdzić, jaką kondycję ma nasz akumulator. Przed zbliżającymi się ujemnymi temperaturami to kluczowa rzecz, aby później nie poczuć dużego rozczarowania. Zwłaszcza, że wielu kierowców ma bardzo wiekowe pojazdy, a i wspomniana bateria w nich nie zawsze pamięta w nich lata swojej młodości.

Jaki jest stan akumulatora

start stop a akumulator w samochodzie
Freepik

Żeby sprawdzić czy akumulator przetrwa zimę, wystarczy sięgnąć po zwykły miernik. Należy sprawdzić napięcie na akumulatorze przy wyłączonym zapłonie. Odczyt pomiaru napięcia około 12,50 V, można uznać za poprawny – oznacza to, że akumulator może być sprawny i naładowany. Trzeba pamiętać, że wskazania poniżej 12,00 V mówią o całkowitym rozładowaniu lub uszkodzeniu akumulatora. Wynik pomiędzy 120,00 a 12,500 oznacza potrzebę jego doładowania.

W dalszej kolejności należy sprawdzić akumulator przy włączonym silniku. Tutaj odczyt pomiaru napięcia około 12,30 V, można uważać za poprawny Gdy wskazania miernika będą niższe, akumulator może być sprawny, jednak wymaga doładowania. Wskazania poniżej 12,10 V świadczą o całkowitym rozładowaniu lub uszkodzeniu akumulatora.

Warto także dokonać pomiaru napięcia akumulatora przy włączonych światłach drogowych, ale przy wyłączonym silniku i w dwóch miejscach: na biegunach akumulatora i na klemach. Wyniki pomiaru powinny wynosić odpowiednio: ok. 12,10 V i 12,11 V. To najbardziej wiarygodny pomiar, a przynajmniej tak uważają eksperci. Test powinien trwać 5 minut, a napięcie mierzone na biegunach akumulatora lub na klemach nie powinno spaść więcej niż o około 0,10 V. Wtedy akumulator można uznać za sprawny i naładowany.

akumulator ladowanie rozladowany
fot. freepik

Wyczyść, doładuj lub kup nowy

Jeżeli stan naszej baterii w samochodzie nie jest taki jak powinien, warto oczyścić miejsca z którymi łączą się klemy, jak i same klemy. Warto dać również szansę akumulatorowi i go doładować, ale później na bieżąco należy kontrolować jego stan. Jeżeli się pogarsza, wówczas nieunikniony będzie zakup nowego akumulatora.

dokument kierowca samochod
fot. freepik

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News