PILNE: Znakomita wiadomość dla tankujących diesel i benzynę. Przełomowa decyzja pozytywna dla kierowców

PILNE: Znakomita wiadomość dla tankujących diesel i benzynę. Przełomowa decyzja pozytywna dla kierowców

tankowanie diesel benzyna

Podaj dalej

Z dużymi oczekiwaniami kierowcy tankujący diesel i benzynę czekali na decyzję kraju OPEC+. Ta okazała się bardzo pozytywna, bowiem wbrew temu, o czym mówiono i pisano, zdecydowano się kontynuować planowane wydobycie. Oznacza to zwiększenie wydobycia ropy o kolejne 400 tysięcy baryłek dziennie w styczniu 2022 roku.

Diesel i benzyna tańsza

tankowanie diesel benzyna

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa sprawiło, że w przeciągu kilku dni powstały światowe obawy o popyt i podaż. Z tego też powodu pojawiły się obawy, przed spowolnieniem gospodarczym, ale OPEC+ uznało, że te wieści nie wystarczą do rewizji polityki. Uznano, że utrzymanie się wydobycia na dotychczasowym poziomie nie ma sensu i kontynuowana jest wcześniejsza decyzja.

Zadowolenia z takiej decyzji nie kryją Stany Zjednoczone, które mimo wszystko i tak będą uwalniać rezerwy swojej ropy. Podobnie zresztą inne większe kraje, które zapowiedziały to wcześniej. Efekt tego ma być taki, że większa ilość ropy na świecie, wpłynie na obniżenie ceny za diesel i benzynę na stacjach paliw. A o to chodzi większości krajów, aby obniżyć inflację, która bardziej lub mniej rośnie niemal wszędzie.

– Przyjmujemy z zadowoleniem decyzję o zwiększaniu wydobycia OPEC+ o kolejne 400 tysięcy baryłek razem z naszym planem uwolnienia rezerw. To powinno pomóc przywrócić kondycję gospodarce globalnej – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, cytowana przez Reutersa. Decyzja OPEC+ nie przyniosła rewolucji na giełdzie. Ropa Brent kosztuje obecnie na poziomie około 70 dolarów. To o ponad 10 dolar taniej niż jeszcze kilkanaście dni temu.

diesel benzyna tankowanie

Niebawem poczujemy to na stacjach paliw

Zwiększone wydobycie przy wszelkich obostrzeniach musi wpłynąć na ceny paliw. Diesel i benzyna będą tańsze, bowiem podaż zwiększy się kosztem popytu. Oznacza to, że faktycznie ten tydzień powinien się zamknąć najwyższymi cenami w historii Polski, a przed nami już wyłącznie niższe ceny. I to naprawdę będzie pozytywne zaskoczenie, po tak długim okresie drożyzny.

Przewiduje się, że dość szybko diesel i benzyna obniży się do ceny około 5,50 zł/l. I taką wartość trzeba określić jako wyjściową do tego, co będzie działo dalej. Nie wiadomo czy z czasem ceny paliw znów pójdą w górę czy dalej w dół. Choć trzeba pamiętać, że od 1 czerwca znów paliwa zdrożeją o około 20-30 groszy. Skończy się, bowiem wówczas ”promocja rządowa”.

paliwo bak paliwa benzyna diesel stacja benzynowa

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News