PILNE: Zmiany w prawo jazdy wchodzą w życie! Masz kategorię B? Musisz to wiedzieć

PILNE: Zmiany w prawo jazdy wchodzą w życie! Masz kategorię B? Musisz to wiedzieć

Prawo jazdy uprawnienia

Podaj dalej

Większość kierowców w Polsce posiada prawo jazdy kategorii B. W życie wchodzą jednak zmiany związane z tym dokumentem, a tym samym wszystkie osoby są zobowiązane do zaktualizowania swojej wiedzy. W życie wchodzi bowiem nowelizacja, która właśnie została podpisana przez prezydenta. Oznacza to, że kierowcy… mogą więcej!

Prawo jazdy kategorii B

Polskie Prawo Jazdy

Każda osoba która posiada prawo jazdy kategorii B, będzie mogła prowadzić cięższe pojazdy niż do 3,5 tony. Tak wynika z Ustawy o elektromobilności, pod którą podpis złożył prezydent Andrzej Duda. Ale już samo słowo elektromobilność daje do zrozumienia, że jest tutaj pewien haczyk. Chodzi bowiem tylko o pewną grupę pojazdów.

Dany kierowca musi obowiązkowo posiadać prawo jazdy minimum dwa lata. Nie ma zapisu czy w tym czasie choć raz zasiadał za kierownicą jakiegoś samochodu. Drugim warunkiem jest, że dany pojazd musi być zasilany paliwem alternatywnym, wymienionym w rozporządzeniu. A mowa o napędzie elektrycznym, wodorowym, CNG, LNG oraz LPG.

Jeżeli spełnione są powyższe warunki wówczas można prowadzić pojazd nieprzekraczający 4250 kilogramów. Ma to zachęcić m.in. przedsiębiorców do tego, aby chętniej decydowali się na inwestowanie w nowoczesne pojazdy, bowiem te mogą pozwolić im zaoszczędzić m.in. na kursowaniu, dzięki wyższej ładowności. Tutaj chodzi również o poprawę jakości powietrza i dobro dla szeroko rozumianego środowiska.

prawo jazdy B

Chodzi także o akumulator

Samochody napędzane elektrycznie są znacznie cięższe, co też sprawia, że potencjalnie ich ładowność mogłaby być mniejsza. To z kolei doprowadziłoby do sytuacji, że tego typu pojazdy byłyby po prostu nieopłacalne dla przedsiębiorstw. Zmiana przepisów ma nie dopuścić do sytuacji, że nikt nawet nie spojrzy na tego typu pojazdy.

Bo tak by zapewne było, a ich produkcja nie miałaby żadnego sensu. Dlatego też ważne było, aby zwiększyć zakres kategorii B w prawo jazdy. Oczywiście co istotne, nie trzeba robić tutaj żadnych dodatkowych kursów i wydawać żadnych dodatkowych pieniędzy. Kierowcy automatycznie mają przyzwolenie na kierowanie samochodami z taką ładownością.

word prawo jazdy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News