PILNE: Zmiany w prawo jazdy kategorii B. Tyczą się wszystkich, a komisje sejmowe właśnie je zatwierdziły

PILNE: Zmiany w prawo jazdy kategorii B. Tyczą się wszystkich, a komisje sejmowe właśnie je zatwierdziły

Prawo jazdy uprawnienia

Podaj dalej

Prawo jazdy zarówno te już posiadane przez wielu, jak i nowe doczekało się zmian. A te tyczą się wszystkich kierowców, którzy posiadają kategorię B, więc tak naprawdę miliony Polaków. Chodzi o rozszerzenie uprawnień, a więc możliwość poruszania się innymi pojazdami niż obecnie. Zmiana nazywana jest przez wielu oczywistą i bardzo potrzebną.

Co nowego w prawo jazdy?

Najpierw zatwierdzono, a następnie przegłosowano zmiany dla zeroemisyjnej logistyki. Chodzi o wyczekiwane poprawki do projektu nowelizacji Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jedna z istotnych zmian tyczy się prawo jazdy kategorii B. Od teraz będzie możliwe  prowadzenie dostawczych samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 4,25 tony.

Ale uwaga! Chodzi wyłącznie o pojazdy elektryczne, a nie spalinowe. Ma to zachęcić przedsiębiorstwa do wymiany flot na samochody elektryczne z większą ładownością. Obecne uprawnienia umożliwiają prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony, niezależnie od tego czy to samochód spalinowy, czy nawet elektryczny.

Tyle tylko, że w tym wszystkim jest jeden mały szczegół. Użytkując całkowicie elektryczne samochody dostawcze (BEV) pojazdy będą dysponować ograniczoną ładownością. Zamiast baku paliwa, który niewiele waży będą znajdowały się ciężkie akumulatory. Ciężko będzie zatem w pełni wykorzystać całą przestrzeń ładunkową.

Uprawnienia trzeba posiadać minimum dwa lata

Żeby móc przesiąść się na cięższy samochód, prawo jazdy trzeba będzie posiadać minimum dwa lata. Nie ma tutaj warunku czy w tym czasie było się czynnym, czy biernym kierowcą. Dla wielu osób to jednak bardzo dobre rozwiązanie, podobnie jak i dla firm, które będą mogły pomyśleć teraz o zainwestowaniu w elektryczne samochody dostawcze.

W połączeniu z własną stacją ładowania, fotowoltaniką może stać się to naprawdę bardzo opłacalne przedsięwzięcie. Zwłaszcza, że teraz, aby dowieźć towar trzeba będzie wykonać znacznie mniej kursów. Korzyści niewątpliwie jest wiele, a równie wiele zależy tylko i wyłącznie od samego podejścia do tematu oraz budżetu.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News