PILNE: Zmiana ceny paliw po decyzji Putina. Diesel i benzyna dokonały niespodziewanego obrotu

PILNE: Zmiana ceny paliw po decyzji Putina. Diesel i benzyna dokonały niespodziewanego obrotu

ceny paliwa diesel putin

Podaj dalej

Zgodnie z oczekiwaniami decyzja Władimira Putina wpłynęła na ceny paliw. Wojsko wjechało już na tereny Doniecka i Ługańskiej Republiki Ludowej, które w ocenie Rosjan są uznawane za prorosyjskie, aby zapewnić tam ”spokój”. Światowe rynki od razu zareagowały na tego typu decyzję. Warto mieć na uwadze, że sytuacja jest dynamiczna.

Ceny paliw poszły w górę

paliwo ceny paliw diesel benzyna

Zaledwie w kilkanaście godzin cena za baryłkę ropy Brent poszła w górę o blisko pięć dolarów, do poziomu 95 dolarów. Choć tak naprawdę najwięcej z jej ceną będzie się działo teraz, a więc przez najbliższe dni i godziny. Bardzo realnie wydaje się scenariusz, że w końcu cena za surowiec będzie trzycyfrowa. To doprowadzi do większych cen paliw za diesel i benzynę.

Niektóre stacje paliw już zareagowały na sytuację i spodziewane zmiany w cenach hurtowych na niekorzyść kierowców. Dlatego też od rana można zaobserwować niewielkie, kilkugroszowe, podwyżki. Początek marca nie zapowiada się najlepiej pod względem tego, co czeka nas przy dystrybutorach. Skok ceny może być ponownie wyraźny, jak miało to niejednokrotnie miejsce w ubiegłym roku.

Na razie wszystkim ciężko wyrokować co przyniosą kolejne dni na terenie Ukrainy. Wiadomo, że rosyjskie wojsko wjechało już na wspomniane tereny. Unia Europejska i inne kraje już zareagowały na te sytuacje, zapowiadając ogromne sankcje. Rosja również zapewne nie będzie pod tym względem bierna. Pomijając oczywiście wątek militarny i do czego on doprowadzi.

benzyna diesel akcyza ceny paliw

Rosja zagra ropą i gazem

Pod względem gospodarczym Rosja wciąż trzyma Europę swoimi surowcami. Ma zatem bardzo mocny atut w kontekście tego, że wiele krajów może mieć kłopoty gospodarcze. Większość krajów jest na swój sposób uzależnionych od decyzji Władimira Putina pod wieloma względami. Również jeżeli chodzi o ceny paliw, które już i tak są bardzo wysokie.

Nie pozostaje nic innego jak obserwowanie tego co będzie się działo w najbliższym czasie. Scenariusz na pewno nie rysuje się w jasnych barwach, patrząc na diesel, benzynę, ale i wiele innych kwestii. Zaczyna się nowy europejski, a w zasadzie światowy problem, który przyćmi nieco ten ostatni, który dotykał wszystkich przez dwa lata. Pozostaje mieć nadzieję, że nie dojdzie do większego konfliktu zbrojnego.

diesel benzyna lpg ceny paliw

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News