PILNE: Zła wiadomość dla tankujących diesel i benzynę. Obniżka akcyzy niewiele pomoże

PILNE: Zła wiadomość dla tankujących diesel i benzynę. Obniżka akcyzy niewiele pomoże

paliwo-diesel-benzyna

Podaj dalej

Kierowcy, cieszcie się chwilą, bowiem diesel i benzyna może nie być długo tak tania jak jest obecnie. Nie pomoże nawet specjalnie tarcza antyinflacyjna, a w zasadzie uchroni nas ona jedynie przed jeszcze gorszym. Giełda ożywa, jeżeli chodzi o cenę ropy, a ta wraz z końcem roku zbliża się do poziomu 80 dolarów. I wiele wskazuje na to, że przed nowym rokiem przekroczy tę barierę.

Diesel i benzyna podrożeje przez cenę ropy

benzyna-diesel-miasto

Obecne baryłka ropy brent wzrosła do poziomu ponad 78 dolarów i w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin zdrożała o trzy dolary. Cena ta tyczy sie dostaw na luty, a więc to wtedy można spodziewać się, że cena za diesel i benzynę będzie wyższa. Ale jak to często bywa w przypadku paliw, gdy ropa drożeje widać to od razu na stacjach, gdy tanieje niestety nie.

Kolejne tygodnie będą jednak sporym zamieszaniem na rynku paliw. Japonia już ogłosiła, że uwolni swoje rezerwy. W ramach rządowego przetargu zaoferowano w Japonii ropę z rezerw w Shibushi, a dostawy mają odbyć się w drugim kwartale kolejnego roku. Na razie będzie to 100 tys. kilolitrów, ale zapowiedziano już ”dokładkę”.

Również Korea Południowa dołącza do akcji Stanów Zjednoczonych i to już od stycznia. Władze mają zaoferować rafineriom 2,08 mln baryłek ropy oraz 1,09 mln baryłek produktów naftowych. To sprawi, że na rynku pojawi się więcej ropy, a co za tym idzie popyt powinien być mniejszy i ceny niższe. Wiele zależy również od spotkania grupy OPEC+, które odbędzie się na początku przyszłego roku.

paliwa diesel benzyna

Niepewność na rynku

Początek przyszłego roku na rynku będzie na pewno chaotyczny, jeżeli chodzi o ceny ropy. Przełoży się to na pewno na ceny paliw na stacjach, które znów w razie dużego niepokoju mogą przejść dużą zmianę. Na razie jednak trzeba cieszyć się tym, że tankujemy nieznacznie taniej, niż przed kilkoma tygodniami.

Tarcza na pewno w pewien sposób chroni kierowców, ale nie uchroni ich przed wzrostami cen, gdy te nadejdą. Po prostu będziemy płacili mniej niż moglibyśmy płacić naprawdę.

tankowanie diesel benzyna

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News