PILNE: Żegnamy rosyjskie paliwo, zapadła ważna decyzja. Cena ropy na giełdzie rośnie w oczach

PILNE: Żegnamy rosyjskie paliwo, zapadła ważna decyzja. Cena ropy na giełdzie rośnie w oczach

diesel tankowanie paliwo

Podaj dalej

Zapadła ważna decyzja, jeżeli chodzi o paliwo. Od kilku dni gorącym temat było to, czy reszta świata wciąż będzie korzystała z rosyjskiego surowca. Pierwszą ważna i przełomową wręcz decyzję ogłosiły Stany Zjednoczone. Joe Biden ogłosił kolejne sankcje dla Rosji, tym razem informując, że USA nie będą korzystać z dostaw gazy i ropy z tego kraju.

Paliwo z Rosji nie dla USA. Co z Europą?

benzyna diesel paliwo
fot. freepik.pl

Decyzja niewątpliwie jest zaskakująca i może okazać się przełomowa. Prezydent Stanów Zjednoczonych namawia na podobny krok Unię Europejską, ale ta niechętnie chce od razu decydować się na taki krok. Dostawy z Rosji do USA były tylko niewielkim procentem w skali całości. Kraje w Europie są zdecydowanie bardziej uzależnione od Rosjan pod tym względem.

Najbardziej niechętne w całym tym temacie są Niemcy. Twierdzą oni nawet, że przeprowadzili audyt z którego wynika, iż przedłużenie życia elektrowni jądrowych w tym kraju niewiele pomoże. Mogłoby to wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne, co mogłoby w efekcie oznaczać brak dostaw m.in. prądu. Z kolei paliwo na pewno byłoby droższe niż jest w początkowej fazie tego typu sankcji. Kierunek mimo wszystko to zmniejszenie zależności od importu z Rosji i rozwój energetyki odnawialnej.

Również premier Węgier stwierdził, że chce dalej pod tym względem współpracować z Rosją. Warto Viktor Orban pozostaje nieco neutralny w kontekście wojny, choć sprzeciwia się samej wojnie. Mimo wszystko nie można powiedzieć, że nie ma racji w kontekście takich sankcji. Zaznaczył on, że węgierskie rodziny „nie mogą płacić ceny wojny”. Przypomniał, że w jego kraju około 90 procent gazu i ropy pochodzi z Rosji, a sama gospodarka nie poradzi sobie bez tych surowców. Trudno się zatem dziwić, że z dnia na dzień nie może wprowadzić takich sankcji.

diesel hurt cena paliwo
fot. freepik.pl

Polska odcina się od Rosji

Polacy mogą być spokojni jeżeli chodzi o paliwo. – Będziemy pompować 10 mld metrów sześciennych gazu z Norwegii. Dzisiaj wiemy, że będziemy niezależni od rosyjskiej ropy i gazu – powiedział Mateusz Morawiecki w odniesieniu do gazociągu Baltic Pipe, który ma być gotowy do końca 2022 roku i zastąpić dostawy z kontraktu jamalskiego z Gazpromem.

– Wzywam Komisję Europejską i naszych kolegów z Europy Zachodniej do wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla – dodał Polski premier. W ten sposób apeluje, aby inne kraje zdecydowały się na podobne kroki, które wykluczą Rosję z tego, aby się od niej uzależniać.

rosja ropa unia europejska
fot. freepik

Rynki zareagowały po decyzji Bidena

Po ogłoszeniu decyzji przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, giełda znów zareagowała. Ropa znajduje się od tego momentu już cały czas na poziomie ponad 130 dolarów za baryłkę i dalej ma się piąć w górę. To oznacza, że paliwo dalej będzie drożało na świecie. Kierowcy muszą przygotować się na kolejne podwyżki na stacjach paliw.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News