PILNE: Zdradzamy ile będzie kosztować LPG. To dla kierowców z instalacją gazową będzie zaskoczenie

PILNE: Zdradzamy ile będzie kosztować LPG. To dla kierowców z instalacją gazową będzie zaskoczenie

przetankowanie lpg

Podaj dalej

Mało w ostatnim czasie mówi się o LPG, a znacznie więcej o benzynie i oleju napędowym. A przecież na autogazie jeździ w Polsce ogromna liczba kierowców. W dodatku to właśnie autogaz jest produktem w Polsce, który w ostatnim czasie zdrożał najbardziej. Jeszcze w trzecim kwartale tego roku płaciliśmy za litr około 2,20 zł/l, a obecnie 3,40 zł/l.

Jak wygląda najbliższa przyszłość LPG

Ostatnie pół roku to ogromne zaskoczenie dla kierowców posiadających samochód z instalacją gazową. Gdy cena podskoczyła do około 2,80 zł/l wydawało się, że to koszmar – 50 groszy więcej na litrze. Straszno wówczas, że cena ma przekroczyć 3 zł/l, w co tak naprawdę mało kto chciał uwierzyć. Nigdy w końcu tak dużo nie płacono za to paliwo w Polsce.

Granica ”bólu” została jednak przekroczona, a obecnie po prostu każdy tankuje, bo musi i nawet nie ma sił się złościć. Największym powodem rosnących cen były początkowo sankcje nałożone przez Unię Europejską. Z tego powodu ceny podskoczyły jednak tylko o kilkadziesiąt groszy. Obecnie nikt by o to nie czuł żalu, gdyby był to jedyny powód.

Później jednak swoją grę polityczną na gazie rozpoczęła Rosja. Cena gazu podrożała znacząco i koniec końców musiało to się odbić także na LPG. Efekt tego mogliśmy obserwować przez ostatnie miesiące i obserwujemy do dziś. Obecnie średnia cena w Polsce sięgnęła blisko 3,40 zł/l. Co jednak dalej z najtańszym paliwem w Polsce?

Cena gazu coraz niższa

Tutaj cena od kilku tygodni oscyluje w granicach między 13 a 12 dolarów. Widać jednak, że w ostatnim czasie notuje spadek i to właśnie taka tendencja powinna się utrzymywać. Zwłaszcza, że spadek notuje również ropa, co w przypadku tych dwóch produktów jest zawsze zbliżone w tendencji.

Patrząc na polski rynek ostatnio odnotowany spadek ceny za LPG został zarejestrowany w połowie czerwca tego roku. Od tego czasu w cenach hurtowych są nieustanne wzrosty cen i nie było ani jednego momentu, że autogaz był sprzedawany nawet w takiej samej cenie przy kolejnym podaniu danych. Cały czas notowane były skoki o kilka groszy, co w efekcie przynosi dziś średnią cenę w hurcie na poziomie 2,82 zł/l.

Wysoka marża za LPG!

I tutaj warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Cena w hurcie jest na poziomie 2,82 zł za litr, a płacimy niemal 55-60 groszy więcej na stacjach paliw. To pokazuje, że wielu właścicieli stacji paliw po prostu zyskuje na LPG, tracąc na benzynie i oleju napędowym. Oczywiście dochodzą też inne opłaty związane z autogazem.

Mimo wszystko to właśnie na tym paliwie różnica jest największa porównując ceny hurtu z cenami detalicznymi. Mimo wszystko wskazuje na to, że doszliśmy do momentu, w którym nadchodzi koniec wyższych cen dla kierowców z instalacją gazową. Od połowy grudnia powinniśmy obserwować powolny spadek ceny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News