PILNE: Zapłacimy za diesel, benzyna i LPG jeszcze więcej. Kierowcy w Polsce znaleźli się w trudnej sytuacji

PILNE: Zapłacimy za diesel, benzyna i LPG jeszcze więcej. Kierowcy w Polsce znaleźli się w trudnej sytuacji

instalacja LPG diesel

Podaj dalej

Czekanie na niższą cenę za diesel, benzynę lub LPG, to czekanie niczym na pierwszą gwiazdkę na niebie. A w przypadku cen paliw nawet i ona nie gwarantuje tego, że będzie taniej. Bo nawet jeżeli jest ku temu okazja i duża szansa na to, to wewnętrzne czynniku na rynku polskim na to nie do końca pozwalają. I tkwienie w takiej sytuacji jeszcze dług potrwa.

Diesel, benzyna i LPG mogłyby być tańsze, ale…

W ostatnich dniach na giełdzie zanotowano spadki ceny ropę. Te z reguły przyczyniają się do tego, że i na stacjach paliw diesel i benzyna powinny kosztować mniej. W Polsce jednak taka sytuacja może nie mieć miejsca, a przyczyni się to tylko np. do mniejszych podwyżek. Winny jest bardzo słaby złoty, który głównie tracie na swojej wartości.

Słabnąca złotówka nie działa na korzyść kierowców. Jeżeli nasza waluta nie zostanie wzmocniona, wówczas nie ma szans na to, że korzystne sytuacje z rynków zewnętrznych będą do wykorzystania na lokalnym rynku. Jak na razie nie ma żadnych większych przesłanek ku temu, aby złotówka zyskała na sile. A to oznacza tylko jedno, że jak na razie paliwami będzie bardzo ciężki temat, jeżeli chodzi o wysokość ich cen.

Jak donoszą analitycy w obecnej sytuacji każdy spadek kursu USD/PLN o 10 gr przekładałby się na potencjalną obniżkę cen litra paliwa o 11 gr. Jeżeli kurs dolara powróciłby do poziomu 3,70, to za paliwa moglibyśmy płacić mniej o ponad 40 gr/l! Oczywiście ważna jest tutaj średnia, a nie chwilowe wahanie waluty, które często się zdarza.

Wtedy stacje paliw mogą wejść do gry

Oczywiście ważną rolę w tym wszystkim odgrywa jeszcze jeden czynnik, a mianowicie stacje paliw. Te dość niechętnie mogą obniżać cenę za diesel, benzynę czy nawet LPG. W ostatnim czasie zyskiwały one bardzo mało na marżach, a w zasadzie traciły. Jeżeli paliwa zaczną tanieć, wówczas będzie to znakomita okazja do tego, aby… pozostawić te ceny. Różnica będzie po prostu marżą dla nich, której wcześniej nie miały.

I z taką sytuacją na pewno się spotkamy, po długim okresie minimalnych zysków. Zwłaszcza, jeżeli w życie wejdzie tarcza inflacyjna, która w ogóle zablokuje zyski nie tylko stacji, ale i rafinerii. Będzie musiał w końcu przyjść moment, że oba te podmioty będą musiały zyskiwać. A przecież mogą to zrobić tylko na nas kierowcach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News