PILNE: Zapłacimy więcej za przegląd samochodu. I to naprawdę dużo więcej

PILNE: Zapłacimy więcej za przegląd samochodu. I to naprawdę dużo więcej

darmowy przeglad samochodu

Podaj dalej

Będziemy płacić więcej za przegląd samochodu. Jest to już nieuniknione biorąc pod uwagę jak niski jest dzisiaj koszt badania technicznego pojazdu na stacji diagnostycznej. Stawka za usługę nie zmieniła się tutaj od 2004 roku i czas najwyższy, aby to zmienić. Zwłaszcza, że właściciele tych punktów przyznają wprost – biorąc rosnące koszty cena usługi jest dużo za niska.

Ile będziemy płacili za przegląd samochodu?

Temat ten powraca niczym bumerang tak naprawdę co kilka miesięcy. Ale wszystko wskazuje na to, że w końcu zostanie dopięty na ostatni guzik. Ministerstwo Infrastruktury pracuje już nad tym niemal pełną prawą, aby zmiany jak najszybciej weszły w życie. Wynika to również z dyrektywny Unii Europejskiej – 2014/45/UE. Choć tak naprawdę temat powinien być już zamknięty… cztery lata temu.

Jedną z najistotniejszych kwestii jest zmiana ceny. Obecnie kierowcy płacą 97 złotych, a ci którzy posiadają LPG płacą 160 złotych. Biorąc pod uwagę inne kraje Unii Europejskiej stawka jest bardzo niska, a wręcz śmiesznie niska. Francja czy Niemcy płacą w okolicach 380 złotych w przeliczeniu na polską walutę. Niewiele mniejsza czy wyższa kwota zależy od niektórych czynników.

Czy w naszym kraju przegląd samochodu może także kosztować ponad 300 złotych, a więc trzykrotnie więcej niż obecnie? Bardzo prawdopodobne. Będzie to wynikało głównie ze zmian jakie zostają wprowadzone w samym badaniu. Powraca bowiem temat robienia zdjęć i ich archiwizacji, a jak wiadomo to kosztuje niemało. Mając tutaj na myśli głównie ich bezpieczne przechowywanie.

Zmiany wejdą w 2022 roku

Nieoficjalnie wiadomo, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić zmiany w przyszłym roku – i to możliwie jak najszybciej. Dlatego kto ma przegląd w pierwszych tygodniach roku, może jeszcze załapać się na tańszy przegląd samochodu. To, że zmiana nastąpi nie ma już praktycznie żadnych wątpliwości.

Plan rządu jest taki, aby powoli podnosić opłaty za wszystko. Po tym jak zmieni się taryfikator przyjdzie czas właśnie na badanie techniczne na stacji kontroli, a także ceny za egzamin na prawo jazdy. Krótko mówiąc choć więcej będziemy zarabiać, więcej także wydamy, więc ze wszystkim pozostaniemy na równi. Jak nie na minusie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News