PILNE: Zakładasz opony zimowe? Tego wulkanizator nigdy ci nie powie, a powinien poinformować

PILNE: Zakładasz opony zimowe? Tego wulkanizator nigdy ci nie powie, a powinien poinformować

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Podaj dalej

To już odpowiedni czas kiedy kierowcy zdejmują opony letnie i zakładają opony zimowe. Tego typu wymiana choć nie jest obowiązkowa, to jednak praktycznie decydują się na nią wszyscy kierowcy. Chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem, która jak się okazuje jest dla nas ważniejsza niż wielu osobom może się wydawać. Zmiana kół wymaga od nas jednak czegoś więcej.

Opony zimowe, ale i te letnie

Zdecydowana większość kierowców nie ukrywa, że największym problemem z oponami jest ich przechowywanie. A nie ma co ukrywać, że jest to niezwykle ważne. Złe przechowywanie może sprawić, że nawet nowe opony po sezonie ”leżakowania” moga trafić do koszta, bo nie będą nadawały się do użytku.

Sytuacja jeżeli chodzi o opony zimowe czy letnie jest tym bardziej skomplikowana, jeżeli mają one felgi czy nie. Bo różnica jest tutaj znacząca, jeżeli chodzi o kwestię związaną z tym, jak należy je przechowywać. A ważne są różne czynniki jak temperatura, wilgotność czy to jak leżą bądź wiszą. Kierowcy powinni wiedzieć dokładnie, jak prawidłowo zadbać o stan opon, aby służyły jak najdłużej.

Co najważniejsze, opony powinny być przechowywane w pomieszczeniu zamkniętym. Do tego powinna znajdować się tam stała temperatura najlepiej od -5 do +25°C, a wilgotność nie powinna przekraczać 70 procent. Zdecydowanie łatwiej jest przechowywać opony zimowe czy letnie z felgami. Można je wówczas położyć jedną na drugiej, bądź zawiesić na specjalnym haku czy stojaku. Nie należy natomiast kłaść opon koło siebie w pozycji pionowej. Mogą się odkształcić pod ciężarem felgi.

Jak zabezpieczyć opony zimowe czy letnie bez felgi?

Jeżeli opony nie mają felg nie należy na pewno przechowywać ich tak jak tych z felgami. W takim przypadku warto postawić je pionowo jedna obok drugiej. Ale uwaga – w trakcie ich leżakowania, warto co kilka tygodni je obracać, aby się nie odkształciły. Trzeba pamiętać o tym, że opony to szeroko rozumiana ”guma” i należy o nie dbać.

Nie jeden kierowca przekonał się już, że jeżeli źle przechowuje się opony zimowe czy letnie, to później jest niemiła niespodzianka. Bo jedna zepsuta opona to tak naprawdę dwie, gdyż trzeba zawsze kupować komplet na oś. A w przypadku lepszych opon to naprawdę niemały wydatek, więc tym bardziej trzeba się do tego przyłożyć.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News