PILNE: Zakazy dla kierowców z LPG. Można zapłacić bardzo duże kary

PILNE: Zakazy dla kierowców z LPG. Można zapłacić bardzo duże kary

LPG paliwo autogaz

Podaj dalej

Najbliższy czas dla kierowców jeżdżących na LPG nie wygląda najlepiej. Będą oni zobowiązani do większych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu. Do tego muszą pamiętać o zakazach, które obowiązują ich już od dłuższego czasu. Okazuje się, że bardzo wiele osób o tym zapomina, a może się to wiązać z dużymi konsekwencjami m.in. finansowymi.

LPG i obowiązujące zasady

lpg-paliwo-ceny-paliw
fot. freepik.pl

Kierowcy, decydując się na samochód z autogazem, często kierują się jedynie tanim tankowaniem paliwa. Zapominają, że te auta obowiązują pewne zakazy, za które można sporo zapłacić. Cały czas obowiązuje jeden bardzo istotny zakaz, mianowicie zakaz wjazdu do garaży podziemnych. Utlenianie się gazu może być niezwykle niebezpieczne.

Dlatego tylko nowoczesne budownictwo zezwala najczęściej na wjazd do garażu podziemnego samochodom z LPG. Miejsca te są wyposażone w wentylację z czujkami kontrolującymi poziom gazu propan-butanu. Jeżeli dojdzie do wycieku gazu wentylatory wydmuchają wszystko to, co się nagromadziło w hali garażowej.

Takich miejsc stosunkowo w Polsce nie ma bardzo dużo, a jak wiadomo samochodów jeżdżących na LPG jest kilka milionów. Wiadomo zatem, że znaczna część z nich bezprawnie parkuje. Nie da się tego jednak kontrolować 24 godziny na dobę, a konsekwencje wyciągane są dopiero, gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia.

tankowanie lpg autogaz
fot. freepik

Pieniądze z własnej kieszeni

W takiej sytuacji nie będzie obowiązywało ubezpieczenie. Dlatego też jeżeli samochód spali się w hali garażowej, kierowca nie otrzyma zwrotu za samochód. Wszystko będzie musiał pokryć z własnej straty. Tym bardziej, jeżeli znajdował się tam znak informujący o zakazie wjazdu dla pojazdów z LPG.

Warto, aby kierowcy z instalacją gazową pamiętali o bezpieczeństwie i ryzku jakie niesie LPG. Oczywiście jest to ryzyko potencjalne, bo z reguły nigdy nic takiego nie ma miejsca. Sytuacje są bardzo sporadyczne, ale mimo to mogą się wydarzyć.

autogaz lpg gaz
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News