PILNE: Za diesel i benzynę znów będziemy płacili powyżej 4 złote. Projekt trafi do polskiego Sejmu!

PILNE: Za diesel i benzynę znów będziemy płacili powyżej 4 złote. Projekt trafi do polskiego Sejmu!

diesel zakaz paliwo

Podaj dalej

Już za kilka tygodni za diesel możemy płacić niecałe 4,50 zł/l, a za benzynę lekko ponad 4 złote. W Polskim Sejmie powstał projekt, który zakłada, że za dwa najpopularniejsze paliwa będziemy płacimy ponad 1 złoty i 50 groszy mniej niż obecnie. Wystarczy tylko, że posłowie przegłosują projekt, a kierowcy będą mieli powody do zadowolenia.

Diesel i benzyna ma szanse wrócić do cen sprzed roku

Wszyscy doskonale pamiętamy, jak niemal równy rok temu za paliwa płaciliśmy nieco ponad 4 złote. To właśnie od listopada ubiegłego roku diesel i benzyna zaczęły drożeć i do dnia dzisiejszego ceny paliw nie wyhamowały. Doszło do sytuacji, że płacimy praktycznie już za nie po 6 złotych. I dalej nie widać końca.

Wykonanie tego jest bardzo proste. Obniżenie VAT-u na paliwo z 23 do 15 procent, akcyzy do nie więcej niż 10 procent i opłaty paliwowej do 1,7 procent ceny paliwa. W ten sposób posłowie Konfederacji chcą uratować nie tylko kierowców przed ogromnymi wydatkami, ale również innych obywateli. To pozwoli obniżyć ceny w sklepach, a także sprawi, że inflacja nie będzie pędziła.

Autorek projektu jest mec. Witold Stoch. Sam projekt zakłada także m.in. likwidację opłaty emisyjnej (teraz 1,3 proc. ceny paliwa), której nigdy wcześniej nie było, a obowiązuje od niedawna. Obecnie ceny hurtowe w rafineriach kształują się na poziomie 3,07 zł (51,7 proc. ceny na stacjach paliw), a w przypadku ON, to 3,43 zł za litr (56,1 proc. ceny na stacjach paliw).

”Tanie paliwo” – będą zbierany podpisy

Teraz posłowie będą zbierali podpisy od swoich koleżanek i kolegów w Sejmie. Jeżeli inni posłowie będą równie przychylnie patrzeć na ten pomysł, że dojść do rewolucji! Jedno wydaje się pewne – gdyby Konfederacja rządziła w kraju, wówczas mielibyśmy do czynienia z tym, że diesel i benzyna byłaby sporo tańsza niż w innych krajach.

Jakie są szanse na to, że projekt zostanie zrealizowany. Wydaje się, że niewielki, bowiem ugrupowanie rządzące ma większość i już wypowiedziało się dawno w tym temacie. Nie ma zamiaru ubniżać żadnych kosztów na paliwie, bo budżet państwa zarabia na tym ogromne pieniądze. Zwłaszcza teraz, gdy ceny paliw za diesel i benzynę są tak wysokie.

Mimo wszystko warto docenić inicjatywę, bowiem pokazuje, jak niektóre osoby patrząc na niektóre kwestie. Budżet państwa przy obecnych cenach zarabia około 7 milardów złotych więcej niż zakładał. A my jako kierowcy płacimy znacznie więcej za paliwo z racji dużych kosztów narzuconych na każdy litr.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News