PILNE: Wysoki mandat i 15 punktów karnych! Oto przewinienia, przez które możesz stracić prawo jazdy

PILNE: Wysoki mandat i 15 punktów karnych! Oto przewinienia, przez które możesz stracić prawo jazdy

wypadek mandat kontrola blue monday

Podaj dalej

Dostać mandat to jedno, ale dostać za niego aż 15 punktów karnych to drugie. Kierowcy muszą nauczyć się jak tabliczki mnożenia listy dwunastu wykroczeń, przez które mogą zdobyć maksymalną ilość punktów. To prosta droga do tego, aby w przeciągu dwóch lat stracić prawo, mocno utrudniając sobie tym samy życie.

Mandat i 15 punktów karnych

mandat kierowcy

Już około półtora miesiąca pozostało czasu, aż będziemy poruszać się na innych zasadach po drodze. Wszystko za sprawą nowego taryfikatora, który będzie obowiązywał od 1 stycznia przyszłego roku. Kierowcy muszą być przygotowani na to, że otrzymają większy mandat, ale i więcej punktów karnych. Już za jedno przewinienie nie będzie maksymalnie 10 punktów karnych, a aż 15! O jakich przewinieniach mowa?

 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym,
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym,
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym,
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu,
 • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi,
 • kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
 • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu,
 • niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym,
 • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu,
 • nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża,
 • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia,

Kierowcy muszą dobrze zaznajomić się z powyższa listą, aby nie zaliczyć przysłowiowej ”wtopy”. Zwłaszcza, że chodzi tutaj najczęściej o kwestie bezpieczeństwa, nie tylko naszego, ale również innych uczestników ruchu. A trzeba pamiętać o tym, że zdobyte 15 punktów karnych, a przy tym mandat, kasują się dopiero po okresie dwóch lat, a nie roku. Więc taki dorobek może nam mocno ciążyć.

mandat rzad policja

Inne konsekwencje idą po drodze

Do tego jak już większość kierowców wie, mandat i punkty karne przyczynią się także do tego, że będziemy więcej płacili za ubezpieczenie OC. A jeżeli nasz ubezpieczyciel zobaczy, że mamy na swoim koncie taką ilość punktów karnych, to trzeba liczyć się z wysoką podwyżką przy kolejnej polisie.

Krótko mówiąc, po nowym roku kierowcy nie będą mieli łatwego życia na drodze. Oprócz wysokich cen za diesel, benzynę i LPG, czekają nas także większe opłaty za potencjalny mandat. Tym samym posiadanie samochodu wchodzi na zupełnie inny poziom finansowy.

mandat karny policja

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News