PILNE: Wymiana opon. Podano datę kiedy można w końcu ściągną zimówki i założyć letnie opony

PILNE: Wymiana opon. Podano datę kiedy można w końcu ściągną zimówki i założyć letnie opony

opony kiedy wymiana

Podaj dalej

Wymiana opon w obecnych czasach, to nie patrzenie na kalendarz, czy własne odczucia, a wyłącznie temperatura. Tak naprawdę kto jeździ już na letnich oponach popełnia duży błąd, bowiem nie tylko je niszczy, ale także stwarza niebezpieczeństwo na drodze. Pośpiech pod tym względem nie jest dobrym doradcą. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają.

Kiedy może odbyć się wymiana opon?

kiedy wymiana opony
fot. freepik

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wciąż wydaje komunikaty o tym, że mogą pojawić się przymrozki. I tak się też dzieje, bowiem chociaż mamy drugą połowę kwietnia, temperatura wciąż w wielu miejscach Polski potrafi spaść poniżej zera. A jak wiadomo żeby jeździć na oponach letnich średnia temperatura nie powinna spadać poniżej 7 stopni Celsjusza.

Wtedy tak naprawdę mogą one przekierować na pojazd pełnię swoich możliwości. Jeżeli wymiana opon zostaje dokonana wcześniej, wtedy kierowca musi liczyć się m.in. z tym, że droga hamowania będzie wydłużona. W ten sposób sami możemy się oszukać, źle czując odległości, a zwłaszcza pedał hamulca w stosunku do zatrzymania pojazdu.

Patrząc na pogodę i jej zapowiedzi, najlepszy okres na to, aby wymienić opony z zimowych na letnie będzie po majówce. Warto się zatem wstrzymać jeszcze te około dwa tygodnie i dopiero wówczas umówić się na wymianę. Niektórzy kierowcy mogą powiedzieć, że to późno, a nawet bardzo późno. Trzeba pamiętać, że to nie kalendarz o tym decyduje, a warunki atmosferyczne w Polsce. Niestety te z roku na rok są coraz bardziej zaskakujące. Zima przychodzi późno i trwa dłużej, a wiosna nie zaczyna się realnie od marca jak kiedyś.

wymiana i utylizacja opony
fot. freepik

Cena wymiany w górę

Kierowcy muszą liczyć się z tym, że wymiana opon będzie kosztować ich więcej, niż pół roku temu gdy zakładali zimówki. Inflacja dotarła także do warsztatów wulkanizacyjnych, gdzie usługa jest już o kilkadziesiąt złotych droższa. Wraz z wyważeniem i założeniem opony na felgę cena w zwykłym samochodzie może oscylować już nawet w okolicach 150-200 złotych.

Mając samochód trzeba liczyć się jednak z wydatkiem. Przy takich cenach jednak coraz bardziej modne stają się opony całoroczne, co widać z roku na rok. Nic więc dziwnego, że kierowcy wolą raz zapłacić więcej, a co roku odjąc sobie 400 złotych za wymianę przez kilka lat. To na pewno dobra inwestycja i kierunek, który warto rozważyć.

Michelin Pilot Alpin 5 SUV

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News